2017.03.21

Smart Geodezja w Powiecie Tureckim

Samorząd Powiatu Tureckiego realizując swoje strategiczne cele w obszarze nowoczesnych technologii pozyskał fundusze na realizację zadania polegającego na wprowadzeniu elektronicznych rozwiązań w Wydziałach Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Turku.

Powiat Turecki reprezentowany przez Starostę Tureckiego Mariusza Seńko, Wicestarostę Dariusz Kałużnego oraz Skarbnika Teresę Borkowską podpisał umowę z Zarządem Województwa Wielkopolskiego na realizację projektu pt. „Powiat Turecki - SMART GEODEZJA” pozyskał środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wysokość projektu to 1 821 691, 50 złotych.

Celem głównym projektu jest intensyfikacja wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych do budowy, uruchomienia i upowszechnienia nowych, dojrzałych, elektronicznych usług publicznych, w tym usprawnienie funkcjonowania administracji Powiatu Tureckiego poprzez rozszerzenie cyfrowych zasobów geodezyjnych rejestrów publicznych, poprawę ich jakości oraz dostępności, a także niezbędną rozbudowę infrastruktury aplikacyjnej
i systemowej koniecznej do świadczenia e-usług.

Projekt obejmuje rozbudowę zasobów geodezyjnych i kartograficznych, tak aby możliwe było  świadczenie usług elektronicznych w Wydziałach: Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami. Jednocześnie działania te ułatwią tworzenie, modernizację i szybką aktualizację baz danych zawartych w opracowaniach geodezyjnych i kartograficznych. Ponadto, dla usprawnienia pracy tych wydziałów i transferu danych zakłada się wprowadzenie e-usług obejmujących: zgłoszenie pracy geodezyjnej lub kartograficznej, wniosków komorników i rzeczoznawców o udostępnienie potrzebnych danych z odpowiednich baz i dostępu do baz danych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego w celu uzyskania niezbędnych informacji do załatwienia sprawy w urzędzie.

Realizacja projektu przyniesie wiele korzyści pracownikom urzędu, ale także mieszkańcom Powiatu Tureckiego i Województwa Wielkopolskiego oraz grupom zawodowym prowadzącym działalność gospodarczą związaną z geodezją i kartografią.

Wdrażanie innowacji podniesie jakość i dostępność usług świadczonych przez urząd, a także doprowadzi do usprawnienia komunikacji z klientami.