2017.02.02

Starosta Turecki Mariusz Seńko członkiem Rady Sektorowej ds. Kompetencji IT

Starosta Turecki Mariusz Seńko został powołany do Rady Sektorowej ds. Kompetencji IT - zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Informatyczne oraz Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji.

W Radzie Starosta będzie reprezentował Wojewódzką Radę Rynku Pracy w Poznaniu, której jest członkiem oraz będzie brał udział w pracach Komitetu ds. badań i analiz oraz komitetu ds. współpracy biznesu i edukacji.

Starosta Mariusz Seńko jest jednym z 35 członków Rady, w składzie której znaleźli się m.in.:Dyrektor Intela w regionie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki, Dyrektor ds. Strategii Technologicznej Microsoft, Podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz reprezentanci środowisk biznesowych oraz naukowych.

Wzrost zapotrzebowania na specjalistów IT wynika z rozwoju zastosowań teleinformatyki we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji, dlatego pilnym zadaniem jest rozbudowa systemu kształcenia specjalistów. W najbliższych latach będzie rosło zapotrzebowanie na inżynierów i programistów tworzących sprzęt i oprogramowanie w firmach informatycznych , a także na specjalistów wdrażających, utrzymujących i rozwijających systemy w przedsiębiorstwach, w administracji publicznej, w innych instytucjach i organizacjach.

W tym celu Rada Sektorowa ds. Kompetencji będzie prowadzić oraz koordynować działalność badawczą dotyczącą kwalifikacji i kompetencji informatycznych, prognozować zakres i kierunki zmian kompetencji oraz zapotrzebowania na rynku pracy , a także rekomendować rozwiązania (w tym także zmiany legislacyjne) w obszarze edukacji formalnej i pozaformalnej w celu dostosowania systemu kształcenia do potrzeb rynku.

W obszarze swojej działalności Rada Sektorowa IT będzie współpracować z Grupą 4 ds. kształcenia, kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0 (Grupa 4.)

Grupa ta działa w ramach Zespołu ds. Transformacji Przemysłowej Ministerstwa Rozwoju, powołanego zarządzeniem Ministra Rozwoju w czerwcu 2016 r. i jest elementem tworzonej Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. W skład Zespołu wchodzi 6 grup roboczych:

1. ds. normalizacji i standardów zintegrowanej cyfrowej infrastruktury technicznej oraz rozwoju inteligentnych specjalizacji przemysłowych
  2. ds. cyfrowego wspomagania przemysłu
  3. ds. inteligentnego oprogramowania i przetwarzania danych
  4. ds. kształcenia kompetencji i zasobów kadrowych dla Przemysłu 4.0
  5. ds. ram prawnych funkcjonowania Przemysłu 4.0
  6. ds. statystyki sektora ICT i usług teleinformatycznych

Udział Starosty Tureckiego w pracach Rady Sektorowej IT będzie doskonałym źródłem informacji w podejmowaniu decyzji do stworzenia warunków dla rozwoju w naszym regionie gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach.