Gmina Dobra

Urząd Miejski w Dobrej

Pl. Wojska Polskiego 10 , 62-730 Dobra
tel. (63) 279 90 11, fax (63) 279 99 41
e-mail: um@dobra24.pl
www.dobra24.pl
BIP: dobra.nowoczesnagmina.pl
Czynny: poniedziałek - piątek od 7.30 do 15.30

Wladze Gminy:
Burmistrz: Andrzej Piątkowski
Przewodniczący Rady: Sebastian Gwizdalski
Z-ca Burmistrza: Jacek Gajewski
Sekretarz: Stanisław Stasiak
Skarbnik: Beata Kmieć
 

Gmina Dobra administracyjnie podlega pod powiat turecki w województwie wielkopolskim. Obszar, na którym położona jest Gmina Dobra to powierzchnia 132 km kwadratowych. Siedzibą władz jest Urząd Miejski znajdujący się w mieście Dobra. Rada Miejska liczy 15 radnych. Na terenie Gminy znajdują się 34 miejscowości, z których wyodrębnione zostało 27 miejscowości sołeckich: Chrapczew, Czajków, Długa Wieś, Dąbrowica, Januszówka, Józefów, Linne, Łęg Piekarski, Mikulice, Miłkowice, Moczydła, Ostrówek, Piekary, Potworów, Rzechta, Rzymsko, Rzymsko BG, Skęczniew, Stawki, Stefanów, Strachocice Kol. Strachocice Wieś, Szymany, Ugory, Wola Piekarska, Zagaj, Żeronice.

GminaDobra położona jest we wschodniej części makroregionu Niziny Południowo-wielkopolskiej. Krajobraz gminy tworzą trzy podstawowe formy morfologiczne, którymi są:
- Dolina Warty,
- Wysoczyzna Turecka,
- Dolina rzeki Teleszyny.

Gmina Dobra to urozmaicony lasem, łąkami, gruntami rolnymi i wodą teren położony w Dolinie rzeki Warty i Teleszyny. Układ ten tworzy cenną kompozycję walorów przyrodniczo - krajobrazowo - kulturowych. Lasy i grunty leśne zajmują 16.2% obszaru gminy. Większość drzewostanu znajduje się administracji nadleśnictwa Turek, pod który podlega rozpatrywany obszar. Przodujący gatunek to sosna, która stanowi prawie 87.8% drzewostanu. Do roku 2010 na obszarze Gminy Dobra zaplanowane jest zwiększenie lesistości o kolejne 100 ha. Plany te w głównej mierze wynikają z słabych gruntów, najczęściej klasa VI która jest mało przydatna z punktu widzenia użytków rolnych. Będzie to jednak dodatkową ozdobą dla znajdującego się nieopodal zbiornika „Jeziorsko”. Rozmieszczenie lasów wzdłuż główniejszych tras przejazdowych oraz urozmaicenia śródpolne są elementem podnoszącym atrakcyjność omawianego terenu. Wody to 3-5% ogólnej powierzchni Gminy, na którą składa się 5 km odcinek rzeki Warty i ok. 20 km rzeki Teleszyny, zbiornik wodny o powierzchni 20 ha w miejscowości Żeronice, oraz liczne oczka wodne.

W miejscowości Skęczniew na 484,3 km od ujścia rzeki Warty do rzeki Odry, w 1975 r. rozpoczęto budowę drugiego co do wielkości sztucznego zbiornika retencyjnego Jeziorsko, którego budowę zakończono w 1992 roku. Zbiornik przy maksymalnym spiętrzeniu zajmuje powierzchnię 4230 hektarów.W obszarze administracyjnym Gminy Dobra znajduje się ponad 400 ha zbiornika. Zapora czołowa zbiornika „Jeziorsko” została wykorzystana do wytwarzania energii w elektrowni wodnej o mocy 4,89 MW.

 

 

Zdjęcia

Copyright © Powiat Turecki 2012
Projekt i realizacja Gmina Dobra
zamknij X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.