Gmina Kawęczyn

Urząd Gminy Kawęczyn

ul.Kawęczyn 48, 62-704 Kawęczyn
tel. (63) 288 50 14, fax (63) 288 59 40
e-mail: ugkaweczyn@kaweczyn.pl
www.kaweczyn.pl
BIP: bip.kaweczyn.pl
Czynny: poniedziałek - piątek od 7.35 do 15.35

Władze Gminy:
Wójt: Jan Nowak
Przewodniczący Rady: Piotr Gebler
Sekretarz: Bożena Macudzińska
Skarbnik: Edyta Balcerzak

Gmina Kawęczyn położona jest w południwo - Wschodniej części województwa wielkopolskiego, w powiecie tureckim. Sąsiaduje z gminami: Turek, Dobra, Malanów. Lisków oraz z gminą Goszczanów w województwie łódzkim. Jest to ośrodek samorządowy dla 23 wsi sołeckich. Na 101 km2 mieszka 5322 osób. Pierwsze historyczne daty, dotyczące zamieszkiwania ludzi na tym terenie, pochodzą z XII w. Rozwojowi osadnictwa sprzyjały pierwsze drogi. W ciągu wieków tutejsza ludność była dziesiątkowana przez epidemie, mieszkańcy przeżywali najazdy Krzyżaków, Szwedów i bitwę konfederatów barskich z Rosjanami w okolicach Dobrej. Po drugim rozbiorze Polski, ludność narażona była na germanizację, bowiem obszar ten włączono do Prus. Natomiast po 1815r. na rusyfikację, ponieważ ziemie te w wyniku kongresu wiedeńskiego włączono do zaboru rosyjskiego.

W czasie II wojny światowej na terenie gminy Kawęczyn utworzono getto żydowskie, obejmujące miejscowości: Młodzianów, Czachulec Nowy, Dzierzbotki, Nowy Świat i Marcjanów. W miejscowościach: Tokary, Gtuchów i Milejów znajdują się relikty archeologiczne. Są to kopce, na których w XVI-XVII w. pobudowano dwory.

Uprawa zbóż, chów bydła i trzody chlewnej, to główny nurt życia gospodarczego. Rolnicy gminy są głównymi producentami mleka, przetwarzanego przez Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Turku.

Gminę Kawęczyn cechuje wysoki poziom wyposażenia w urządzenia infrastruktury technicznej. W trosce o środowisko naturalne, rozpoczęto budowę nowoczesnej oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej.

Copyright © Powiat Turecki 2012
Projekt i realizacja Gmina Kawęczyn
zamknij X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.