2017.10.05

Bliżej praktyki, bliżej umiejętności zawodowych, bliżej satysfakcjonującej pracy!

Strona dotyczy projektu Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego 2016 - 2019
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
poddziałanie WRPO 8.3.1 - Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy

Edukacja oparta na wiedzy, dostosowana do wyzwań szybko zmieniającego się rynku pracy, wykorzystująca nowoczesne technologie i kompetencje językowe - to droga, którą podąża młodzieży z terenu powiatu tureckiego. Czasy wykonywania jednego zawodu przez całe życie i pracy w jednym przedsiębiorstwie aż do emerytury już dawno odeszły do lamusa. Rynek wymaga coraz większej mobilności i elastyczności, które zapewniają konkurencyjność, wobec tego zdobywanie nowych kwalifikacji jest koniecznością.

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku zdobywali doświadczenie zawodowe i otrzymali sfinansowane przez Powiat Turecki stypendium pieniężne po odbytych stażach w firmie Sun Garden. Ponadto młodzież uzyskała także świadectwa ukończenia kursów kwalifikacyjnych, które zwiększają szanse na zatrudnienie w wielu branżach. Wszystkie te działania  były realizowane w ramach projektu Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno - gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020  (poddziałanie 8.3.1 – kształcenie zawodowe młodzieży). Uczniowie spotkali się 5.10. br w szkolnej auli, aby otrzymać zaświadczenia potwierdzające kwalifikacje: do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, a także w zakresie użytkowania obrabiarek sterowanych numerycznie i spawania oraz zaświadczenia o ukończeniu staży w przedsiębiorstwie Sun Garden oraz potwierdzenia odbycia szkoleń Lean Manufacturing.
Zaświadczenia wręczał uczniom Starosta Turecki Mariusz Seńko w obecności dyrektora Wydziału Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Jacka Suszka, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych im. gen. S. Kaliskiego w Turku Wioletty Adamiak, kierownik działu kadrowo - płacowego w Sun Garden Polska Agnieszki Siama i grona pedagogicznego ZST.

Firma Sun Garden z powodzeniem wdraża inteligentne technologie i materiały do wytwarzania swoich produktów, jest też potentatem na europejskim rynku eksportowym. Uczniowie odbywający staż w tej firmie poznali specyfikę pracy w dużym przedsiębiorstwie i co bardzo istotne - doświadczyli pracy w swoim zawodzie. Technicy logistycy weryfikowali zdobytą w szkole wiedzę pracując w dziale transportu. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik grafiki cyfrowej opracowywali różnego rodzaju projekty graficzne o charakterze informacyjnym i reklamowym w dziale marketingu. Przyszli informatycy i teleinformatycy przekonali się jak funkcjonuje branża IT. Z kolei ekonomiści sprawdzili się w roli pracowników księgowości i kadr. Uczniowie mieli także okazję doskonalić kompetencje z zakresu języków obcych obserwując kontakty z zagranicznymi kontrahentami.
Staże pokazały młodzieży rzeczywiste warunki pracy w zawodach, w których się kształcą na co dzień w szkole, były także uzupełneniem realizowanych praktyk, co w efekcie pozwoli na skrócenie czasu adaptacji przyszłych pracowników. Z kolei uzyskane świadectwa kwalifikacji zwiększają szanse na zdobycie dobrze płatnej pracy w różnych sektorach. Udokumentowany przebieg realizacji stażu daje możliwość wykazania dodatkowego doświadczenia w dokumentach rekrutacyjnych. Krótko rzecz ujmując - bliżej praktyki, bliżej umiejętności zawodowych, bliżej satysfakcjonującej pracy!