2019.04.25

Czyste powietrze, mniejsze rachunki, nowoczesny dom

Jak zadbać o nasze otoczenie? - Najlepiej zacząć od poprawy powietrza którym oddychamy, wymienić piec i zacząć ogrzewać nasze domy bez trucia siebie i sąsiadów. Jakie warunki należy spełnić, a następnie jakie kroki trzeba podjąć, aby móc zdobyć dodatkowe pieniądze na modernizację źródła ciepła czy docieplenie domu ? Tego mogli dowiedzieć się pracownicy urzędów gmin z terenu naszego powiatu podczas szkolenia dotyczącego programu ‘Czyste powietrze” przeprowadzonego 16-go kwietnia w Starostwie Powiatowym w Turku. Szkolenie przeprowadzili Maciej Kołowski i Łukasz Dranikowski z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jak podkreślali prelegenci – to nie jest program społeczny tylko program, który realizuje przede wszystkim cele środowiskowe ! Współorganizatorem szkolenia był Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Turku.

Czyste powietrze to program rządowy, którego celem jest zmniejszenie lub eliminacja emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń wprowadzonych przez domy jednorodzinne do atmosfery. Priorytetowym celem programu „Czyste powietrze” jest wymiana starych pieców na nowoczesne, spełniające rygorystyczne wymogi w zakresie emisji zanieczyszczeń. Ponadto, w ramach projektu można dokonać kompleksowej termomodernizacji budynku, co pozwoli znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania. Jest to również działanie ukierunkowane na ochronę lokalnego środowiska naturalnego i poprawę komfortu życia lokalnej społeczności. Program jest finansowany ze środków, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach 10 najbliższych lat funkcjonowania programu (do 2029 roku), Fundusz zamierza wydać na dofinansowania aż 103 mld zł. Dobra wiadomość jest taka, że w odróżnieniu od programów w ubiegłych latach nie ma limitów na poszczególne województwa.

Z dofinansowania może skorzystać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego, a do końca 2019 roku także osoby które budują nowy dom jednorodzinny. W każdym przypadku konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich współwłaścicieli budynku. Program Czyste Powietrze zapewnia częściowy zwrot poniesionych kosztów inwestycji. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 53 000 zł, z czego część stanowi bezzwrotna dotacja, a pozostałą część niskooprocentowana pożyczka (okres spłaty do 15 lat). W zależności od dochodów na osobę w gospodarstwie domowym można uzyskać od 15% do 90% bezzwrotnej dotacji. Program pozwala na realizację inwestycji w czasie nawet 24 miesięcy. Ustalono limity dla rocznego dochodu wnioskodawcy.

W celu pobrania wniosku o dofinansowanie należy zalogować się na stronie w zakładce Portal Beneficjenta: https://portalbeneficjenta.wfosgw.poznan.pl/register_of

Po uzupełnieniu wniosku o dofinansowanie i wysłaniu go za pośrednictwem skrzynki podawczej portalu należy wydrukować wniosek, podpisać, a następnie dostarczyć osobiście lub drogą pocztową na adres WFOŚiGW w Poznaniu. Podpisany elektronicznie wniosek o dofinansowanie można dostarczyć również za pomocą systemu EPUAP (dostarczenie wersji papierowej wniosku nie jest konieczne). Wniosek można także złożyć bezpośrednio w biurze WFOŚiGW przy ulicy Szczepanowskiego 15 A w Poznaniu.

Należy pamiętać o właściwej kolejności podejmowanych działań. Najpierw składamy wniosek, a dopiero potem, w przypadku pozytywnego rozpatrzenia, wymieniamy piec czy kupujemy materiały budowlane. Aby móc starać się o dofinansowanie na termomodernizację należy najpierw zainstalować piec, który spełnia kryteria programu. W przypadku gdy istnieje możliwość podłączenia do instalacji gazowej to wnioski składane po dniu 1 lipca 2019 roku na montaż pieców na paliwa stałe nie będą uwzględniane.

Maksymalna kwota dofinansowania do wykonania audytu, a także do wykonania branżowej dokumentacji projektowej wynosi 1000 złotych.

Jesienią planuje się przeprowadzenie spotkań informacyjnych dla wszystkich zainteresowanych programem.

Więcej szczegółów dotyczących programu, a także kwoty możliwe do pozyskania na poszczególne działąnia można znaleźć na stronie: http://www.wfosgw.poznan.pl/program-priorytetowy-czyste-powietrze/program-priorytetowy-czyste-powietrze-zasady-obowiazujace-od-21-01-2019-r/

Informacją służą także doradcy energetyczni WFOŚiGW:

http://www.wfosgw.poznan.pl/doradztwo-energetyczne/kontakt/

 

Zdjęcia

Pliki