2018.04.24

Event „Wiosna z niemieckim” w ILO

Umiejętność posługiwania językami w dzisiejszych czasach to absolutne minimum. W powiecie tureckim kładzie się nacisk na nowoczesną edukację opartą na fundamencie wielojęzyczności. Angielski jest aktualnie podstawą funkcjonowania w Europie ale jak mówi znane powiedzenie - angielski to mus, niemiecki na plus.  Wobec tego znajomość kolejnego języka obcego jest wartością dodaną i sporym atutem w dobie nieustannie zmieniającej się rzeczywistości.

Zarówno najmłodsi jak i młodzież biorą udział w wielu inicjatywach, które zachęcają do podjęcia wielojęzycznej przygody. Pierwszy event z cyklu „Wiosna z niemieckim w Powiecie Tureckim – Keine Panik – Deutsch kann man lernen” odbył się w Szkole Podstawowej nr 4, o którym można przeczytać na: https://www.powiat.turek.pl/page/wiosna-z-niemieckim-w-powiecie-tureckim-dla-maluchow/

Gospodarzem drugiego eventu, 23 kwietnia, był turkowski ogólniak. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: prof. UAM dr hab.  Janusz Taborek, Agnieszka  Matyba z Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie, Dariusz Dolatowski wykładowca Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie, Anna Ślósarska z Leader School, Expertschool - Trener Edukacyjny Anna Życka.

Na początku zgromadzeni mieli okazję zobaczyć skrót najciekawszych wydarzeń związanych z promocją języka niemieckiego w powiecie tureckim i efekty wielu projektów międzynarodowych i zagranicznych wymian uczniowskich.

Starosta Turecki – organizator wydarzenia podkreślał - W ostatnich latach stawiamy na nowoczesne technologie, edukację, wielojęzyczność. Zaczynamy od najmłodszych, czyli pierwszych klas szkoły podstawowej. Żeby to się udało ostatni czas poświęciliśmy na przygotowanie wielu działań, które mogłyby pozwolić na rozwijanie się języków na terenie naszego powiatu.

Ważnym elementem spotkania było podpisanie umowy o współpracy pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki a Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Reprezentantem Instytutu był prof. UAM dr hab.  Janusz Taborek, absolwent turkowskiego liceum.

Przez kilka tygodni uczniowie przygotowywali filmy, których motywem przewodnim było hasło Um mich herum – Ja i moja okolica. Zadaniem wychowanków było przedstawienie siebie, swoich kolegów oraz pokazanie najbliższego otoczenia. Po zaprezentowaniu wszystkich videoclipów uczniowie oraz zaproszeni goście wyłonili trzy najciekawsze filmy. W drugiej części spotkania odbył się konkurs muzyczny Jeder kann singen. Uczniowie szkół średnich zaśpiewali utwory w języku niemieckim, publiczność dokonała wyboru najlepszej interpretacji piosenki.

Kolejny raz udało nam się pokazać, że uczyć się języków obcych można w interesujący sposób i samorządowi powiatowemu udało się zarazić zamiłowaniem do wielojęzyczności wielu młodych ludzi.  Na kolejne wydarzenie z cyklu „Wiosna z niemieckim w Powiecie Tureckim” zapraszamy uczniów klas 4-6 już 26 kwietnia do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Grzymiszewie.

Sponsorami dzisiejszego wydarzenia byli: Starostwo Powiatowe  w Turku, Wydawnictwa: Macmillan, LektorKlett, Nowa Era, Pearson, Langenscheidt GmbH & Co.KG  München, Instytut Filologii Germańskiej UAM, Kino Oskard CKiS  Konin, Leader School w Turku, Krzysztof Ogrodowczyk - Piekarnia z Malanowa.