Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień July 13, 2020 roku:

• Osoby poddane izolacji domowej: 141 (+1)
  • Osoby w izolatorium: 4 (+1)

2020.03.19
Gminy i Powiat Turecki zakupią nowy respirator

Decyzja o zakupie respiratora zapadła na spotkaniu włodarzy z dyrektorem szpitala w ubiegłym tygodniu. Jak mówił Krzysztof Sobczak szpital dysponuje respiratorami, jednak głównie stacjonarnymi, używanymi podczas zabiegów w szpitalu. W związku z tym, że koronawirus może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc i niewydolności układu oddechowego, to właśnie respiratory stają się sprzętem medycznym na wagę złota. Dlatego samorządowcy podjęli decyzję o zakupie dodatkowego przenośnego respiratora, który będzie wykorzystywany na miejscu lub podczas transportu chorych na Oddziały Zakaźne, a jeśli byłaby taka konieczność zostanie wypożyczony szpitalowi z takim oddziałem. Samorządowcy zwrócili uwagę, że przecież każdy mieszkaniec naszego powiatu może potrzebować takiej pomocy medycznej. Inicjatywę naszych samorządów podczas wideokonferencji poparł Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

Gminy zabezpieczają w swoich budżetach do 5 tys. na ten cel i przeleją te pieniądze na konto powiatu tureckiego. Władze powiatu już teraz dziękują samorządowcom – wójtom i burmistrzom oraz radnym z gmin i miast z naszego terenu za szybką pomoc w tej sytuacji.