2017.06.03

Innowacyjnie i technologicznie podczas II Powiatowego Pikniku

Po placu ZST podążali dziś przyszli inżynierowie, pasjonaci techniki, miłośnicy nauki, ciekawi świata młodzi odkrywcy. Tegoroczny II Powiatowy Piknik Innowacji i Technik, który powstał z inicjatywy Starosty Tureckiego Mariusza Seńko i Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Wioletty Adamiak przyciągnął 3 czerwca br. tłumy! Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół ZST w Turku.

Mieszkańcy powiatu tureckiego mieli szansę przeżyć wirtualną przygodę dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przestrzeni informatycznych i technologii 3D. Uwagę najmłodszych przyciągnęły z całą pewnością Sekrety Elektroniki, czyli zestawy pozwalające poznać tajemniczy świat elektrotechniki. Niepowtarzalnym elementem Powiatowego Pikniku były także warsztaty projektowania robotów miniSUMO. Co więcej, pokazano, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi realizować się tylko w wymiarze teoretycznym. Główną rolę odgrywała więc edukacja oparta na doświadczaniu. Chemii i fizyki dzieci uczyły się poprzez wykonywanie niecodziennych eksperymentów. Uczniowie ZST stworzyli m.in. chemiczny wulkan i tornado kolorów w mleku, by pokazać młodym mieszkańcom naszego powiatu, że wiedzę można zdobywać w bardzo interesujący sposób, nawet poprzez zabawę. Miłośnicy nowinek technologicznych nie przeszli obojętnie obok kamery inspekcyjnej badającej silnik samochodowy, elektrycznego długopisu piszącego prądem czy robota Kawasaki w aplikacji lizakowej.

Ponadto, zgromadzeni  podziwiali pokaz mody TEXTIL 2017 oraz “eko mody” dla dzieci. Niemałe poruszenie wywołała inscenizacja pokazu ratownictwa drogowego przez przedstawicieli służb mundurowych. Była to cenna lekcja ukazująca, w jaki sposób należy reagować podczas wypadku.

Powiatowy Piknik odwiedzili też cykliści, którzy tego dnia wzięli udział w XV Powiatowy Rajdzie Rekreacyjnym ścieżkami dydaktycznymi „Panorama”. Puchar dla najmłodszego uczestnika rajdu powędrował do 18-miesięcznego Aleksandra podróżującego z tatą ścieżkami naszego powiatu.

Spośród uczestników wydarzenia wylosowano osobę, która wygrała nowoczesnego DRONA wyposażonego w kamerę HD ufundowaną przez Powiat Turecki. Dodatkowo wyróżniono jeszcze trzy osoby i nagrodzono atrakcyjnymi upominkami.

Nie zabrakło także przedstawicieli przemysłu. Do swoich stanowisk zapraszali reprezentanci firm: Sun Garden, Miranda, Dell IMC, Axidro, Mikroprint, Astor, Lenso, Nowarro, Inea, Hair koncept, Souvre, którzy ukazali nowoczesne rozwiązania stosowane w swoich przedsiębiorstwach. Z kolei łódzkie Studenckie Koło Naukowe Robotyki „Skaner”  zadziwiło zarówno dzieci jak i ich opiekunów  łazikiem marsjańskim. Tego dnia Prezez Sylwester Kąpielski dokonał rozstrzynięcia konkursu na logo Stowarzyszenia  Absolwentów  i Przyjaciół ZST w Turku. Do komisji konkursowej wpłynęło 10 projektów, z których jury wyłoniło laureata pierwszej nagrody, a został nim Kacper Woreta – uczeń 2 klasy kierunku technik cyfrowych procesów graficznych ZST w Turku.

O tym, że powiat turecki poprzez szereg przedsięwzięć przyciąga innowacyjnością i zaraża pasją do nowoczesnych technologii mogli przekonać się wszyscy uczestnicy sobotniego wydarzenia. Warto nadmienić, że święto innowacji i techniki to edukacyjne wyzwanie mające wymiar interdyscyplinarny, jest odpowiedzią na ciekawość i potrzeby badawcze dzieci i młodzieży. Okazało się, że piknik odwiedziły całe rodziny, które z radością korzystały z przygotowanych atrakcji. Warto nadmienić, że we wrześniu nasz powiat zamieni się w Edukacyjne Miasteczko, a boisko ILO w Turku będzie miejscem głównych wydarzeń Dni Języków Obcych.