2018.04.12

Inwestycja w innowacyjną edukację w Turku

Strategią Powiatu Tureckiego jest rozwój bazy dydaktycznej i innowacyjnego kształcenia, które stanowią istotne ogniwa w procesie edukacji. Ważne więc aby uczniom z terenu powiatu tureckiego zapewnić odpowiednią platformę rozwoju i synergię działań na wszystkich poziomach edukacji.

Cieszymy się, że jednym z takich przykładów może być Szkoła Podstawowa nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku, w której 11 kwietnia  odbyło się wydarzenie pn. „Drzwi otwarte Obserwatorium i Eksperymentatorium Nauk Przyrodniczych „Mały Kopernik””, w ramach projektu  „Odkrywczo, eksperymentalnie i aktywnie – rozwój bazy szkolnej dla nowej jakości nauczania i kształcenia postaw w Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Turku”, sfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Celem przedsięwzięcia jest poprawa warunków nauczania i rozwoju szczególnych kompetencji kluczowych oraz kształtowania postaw i umiejętności uczniów. Dzięki realizacji projektu szkoła doposażyła sale do nauki przedmiotów przyrodniczych, matematycznych, języków obcych, a także przebudowała przyszkolne boisko sportowe. Warto dodać, że turkowska „jedynka” wzięła też udział w „Pilotażowym programie wsparcia nauczania języka niemieckiego przez samorząd Powiatu Tureckiego w klasach I – III szkół podstawowych w latach 2017 – 2020” więc realizuje powiatową idę wielojęzyczności.

Starosta Turecki Mariusz Seńko podczas Dni Otwartych w SP nr 1  wyraził zadowolenie z działań władz  Miasta w obszarze edukacji, która podejmuje kroki w celu rozwoju innowacyjnego kształcenia w Turku. Jest to szczególnie istotne ze względu na spójność ze strategią edukacyjną Powiatu Tureckiego obecnej kadencji, która realizuje projekty nakierowane na inwestowanie w innowacyjną bazę dydaktyczną szkół ponadgimnazjalnych, z której korzystają także uczniowie podstawówek uczęszczając na zajęcia rozwijające umiejętności techniczne i językowe. Dowodem na to mogą inwestycje edukacyjne zrealizowane przez Powiat w Mieście np. niedawno otwarta pracownia najnowocześniejszego sprzętu obrabiarek CNC w ZST w Turku za 1 062 151,99 zł, czy też pracownia obrabiarek konwencjonalnych za ok. 850 000 zł, winda dla niepełnosprawnych w Zespole Placówek Edukacyjno - Wychowawczych w Turku, doposażenia pracowni ILO i podjęta inicjatywa budowy infrastruktury sportowej przy "ogólniaku".

Podczas wydarzenia głos zabrała Radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Anna Majda, która pogratulowała organizatorom realizacji projektu za ponad milion zł. Radna dodała, że Powiat Turecki w ramach tego samego naboru także otrzymał dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 -2020 w wysokości 2 072 183,26zł na rozwój edukacji ogólnokształcącej i dzięki temu m.in. przebudował budynek „E” Zespołu Szkół Technicznych w Turku, zbudował parking przy budynku wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną.

W założeniach Powiatu Tureckiego - tylko spójna, przemyślana i oparta na synergicznym działaniu wszystkich samorządów - współpraca ma szansę powodzenia. Cieszymy się, że turkowskie szkoły podstawowe  podejmują kroki dążące do rozwoju innowacyjnej edukacji i wpisują się w realizację idei Powiatu Tureckiego w obarze nowoczesnego i innowacyjnego kształcenia oraz rozbudowywania baz dydaktycznych w naszym powiecie.