2019.03.12

Koła gospodyń rosną w siłę

W swojskiej atmosferze przebiegło pierwsze Integracyjne Spotkanie Kół Gospodyń Wiejskich z Powiatu Tureckiego. Panie licznie odpowiedziały na zaproszenie. Spotkanie 11-go marca było okazją do przekazania najważniejszych zagadnień związanych z przepisami nowej ustawy regulującej KGW informacji o możliwościach dofinansowań na działalność kół, zapowiedzią kilku konkursów kulinarnych, jak również podziękowaniem dla Pań za pielęgnowanie tradycji.

Spotkanie, w poniedziałęk 11-go marca, rozpoczął starosta Dariusz Kałużny. Podziękował członkiniom kół gospodyń za przybycie: Cieszę się, że tego rodzaju okoliczności budują naszą wspólnotę i dają dobry początek pozytywnym relacjom. Panie, będąc aktywnymi uczestniczkami prac i działań swoich Kół Gospodyń Wiejskich, jesteście najlepszymi wzorami budowania wspólnoty i integrowania lokalnej społeczności oraz kultywowania najlepszej tradycji ikrzewienia kultury - mówił starosta. -Czym byłaby polska wieś i polskie społeczeństwo, gdyby nie Wasza aktywność i obecność? A wspólnym mianownikiem waszej działalności jest radość, zabawa, rękodzieło artystyczne, no i to co my Panowie lubimy najbardziej – wyjątkowa kuchnia naszych babć i mam.

Przybyłych gości przywitał również poseł Ryszard Bartosik. Przypomniał, że to latem zeszłego roku podczas Ogólnopolskiego Spotkania Kół Gospodyń Wiejskich padł postulat o potrzebie zmian regulacji dotyczących działalności oraz przeznaczenia dodatkowych środków na podstawową działalność. Dzięki sprawnej pracy w Komisji Rolnictwa, a potem Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi udało się szybko te zmiany wprowadzić w życie.

O tym jak przebiega realizacja projektu dofinansowań dla KGW poinformował kierownik turkowskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Jan Smak. W zeszłym roku w Wielkopolsce zarejestrowało się 827 Kół Gospodyń Wiejskich. W naszym powiecie wnioski o dofinansowanie złożyło 37 kół zarejestrowanych w 2018 roku. Kolejne 5 kół czeka na rejestrację. Dofinansowania w wysokości 3-5 tys. złotych zostaną niebawem przekazane, ale Panie nie mogą zapomnieć o wykazaniu w jaki sposób pieniądze zostaną zagospodarowane. Wiedzę na ten temat oraz informacje o wszelkich niezbędnych szkoleniach mogą uzyskać od pracownic ARiMR.

Wszystkie gospodynie mogły dowiedzieć się także o możliwościach wykazania swoich umiejętności na zbliżających się konkursach, między innymi Kulinariach (zwycięzcy wezmą udział w Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej), a także konkursie na Najlepsza Babkę Wielkanocną.