2017.07.18

Miasto Turek dołącza do partnerów projektu językowego

Do realizacji w oferowanym przez samorząd Powiatu Tureckiego „Pilotażowym programie wsparcia nauczania języka niemieckiego w klasach I – III szkół podstawowych” przystąpiło także Miasto Turek, jako ósma z dziewięciu gmin z naszego powiatu. Burmistrz Romuald Antosik 18 lipca br. dokonał podpisania intencyjnego porozumienia o przystąpieniu do programu.

W szkołach ponadgimnazjalnych z powiatu tureckiego silnie akcentuje się znaczenie wielojęzyczności, nie tylko poprzez teoretyczną naukę języka ale stawia się na jej praktyczny wymiar. Młodzież z ILO miała już okazję brać udział w europejskich projektach wymian: „Ruhr Games – 1000 osób z 16 państw” w Hamm, Hagen i Dortmundzie. Trwa intensywny okres wakacyjny dla naszych uczniów bo niespełna tydzień temu wróciła grupa uczennic z Kaczek Średnich z dwutygodniowej wymiany polsko – niemiecko – marokańskiej w Osterholz – Scharmbeck. Następne zagraniczne wyjazdy są zaplanowane na sierpień i wrzesień. Dobrym przykładem wpisującym się w ideę wielojęzyczności są działania Szkoły Podstawowej nr 4 im. Generała M. Smorawińskiego w Turku, dla której organem prowadzącym jest Gmina Miejska Turek, gdzie od ośmiu lat prowadzi się naukę języka angielskiego i niemieckiego od pierwszego etapu edukacyjnego. Szkoła realizuje naukę niemieckiego w wymiarze 2 godzin tygodniowo, co wpisuje się w założenia dydaktyczne i metodyczne nauczania języka obcego.

Szkoła Podstawowa nr 4 tak, jak szkoły dla, których organem prowadzącym jest Powiat Turecki zaczyna współpracę z Zamkiem Trebnitz i będzie uczestniczyć w projekcie wymian zagranicznych. Uczniowie klas III i VI  już po kilku latach nauki języków posiadają pewne kompetencje komunikacyjne, które pozwolą im porozumiewać się z rówieśnikami mówiącymi w  języku niemieckim i angielskim. Dlatego w sierpniu wyjadą na obóz językowy Workcamp 2017 z uczniami z regionu Markisch – Oderland. Przy realizacji programu będą wspierani m.in. przez wolontariuszy z różnych krajów świata. W ubiegłym roku byli to Hiszpanie, Chorwaci, Czesi, Chińczycy i Tajwańczycy.  Wyniki badań w zakresie aktywizacji języków obcych każą wspierać naukę języków jak najwcześniej. Wskazuje się, że okres między szóstym a trzynastym rokiem życia dziecka jest najlepszym momentem na naukę dwóch języków obcych.  Sytuacja nauczania języków wygląda bardzo odmiennie w różnych szkołach, w poszczególnych gminach. „Pilotażowy program wsparcia” jest więc konkretną szansą na zbudowane spójnego systemu charakteryzującego się synergią działania i zapewnieniem ciągłości  w nauczaniu języków obcych. Program - oprócz przekazania środków przez Powiat Turecki w formie dotacji gminom na naukę języka niemieckiego - zakłada dodatkowo to, że nauczyciele zostaną objęci wsparciem metodycznym udzielanym przez specjalistów polsko – niemieckich z PWSZ w Koninie oraz z Instytutu Goethego.
    Obecnie Wydział Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku przygotowuje projekt, który będzie łączył naukę języków obcych z  „językiem przyszłości” w partnerstwie z gminami, które przystąpiły do „Pilotażowego programu wsparcia”.

Zdjęcia

Filmy

None