2017.11.08

Nieodpłatna pomoc prawna w 2018r.

W chwili obecnej na terenie powiatu tureckiego funkcjonują trzy punkty nieodpłatnej pomocy prawnej wyłącznie w  miejscowości Turek. Z dniem 1 stycznia 2018r. nastąpią istotne zmiany w tym zakresie bowiem udzielanie nieodpłatnych porad prawnych na terenie powiatu tureckiego będzie prowadzone w trzech, innych punktach. Jeden punkt będzie miał miejsce w Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku przy ul. Komunalnej 6, natomiast dwa pozostałe będą zlokalizowane na terenie Tuliszkowa i Dobrej.

Starosta Turecki Mariusz Seńko podpisał z Burmistrzem Dobrej Andrzejem Piątkowskim i Burmistrzem Miasta i Gminy Tuliszków Grzegorzem Ciesielskim stosowne porozumienia o współpracy w zakresie realizacji zadania  polegającego na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej na obszarze powiatu tureckiego.
Darmowa pomoc prawna będzie udzielana w ww. punktach w wymiarze 5 dni
w tygodniu przez 4 godziny dziennie w:
1) Powiatowym Urzędzie Pracy w Turku, ul. Komunalna 6, pok. 1b (parter):
- poniedziałek w godz, 8.00 do 12.00

-wtorki, śr., czw., pt. w godz. od 8.00 do 12.30
2) Urzędzie Miejskim w Dobrej, Plac Wojska Polskiego 10:
 - w poniedziałki w godz. 8:30 do 12:30;
- we wtorki w godz. 11:00 do 15:00;
- w środy, czwartki i piątki w godz. 8:00 do 12:00.
3) Urzędzie Gminy i Miasta Tuliszków, Plac Powstańców Styczniowych 1863 r. 1:
- w poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 8:00 do 12:00;
- w środy, piątki  w godz. 11:00 do 15:00.

Osobami uprawnionymi do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są:
1) młodzież do 26 roku życia,
2) osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
3) seniorzy po ukończeniu 65 lat,
4) osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
5) kombatanci,
6) weterani,
7) zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną,
8) kobiety w ciąży.

W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, który dotyczy rozszerzenia zakresu przedmiotowego ustawy poprzez umożliwienie udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i prowadzenia nieodpłatnej mediacji, jak również rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do otrzymania pomocy w ramach ustawy, m.in. o osoby bezrobotne, niepełnosprawne, zadłużone czy wobec których wytoczono powództwo eksmisyjne lub którym wypowiedziano umowę najmu lokalu mieszkalnego.
Pomoc prawna będzie polegała na:
1) poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
2) wskazaniu osobie uprawnionej sposobu rozwiązania dotyczącego jej problemu prawnego,
3) pomocy w sporządzeniu wymagającego wiedzy prawniczej projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w postępowaniu sądowo-administracyjnym,
4) sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu,
w zakresie określonym ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 1255 ze zm).