2023.05.05

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Powiecie Tureckim

None
Dzisiejsze obchody święta Konstytucji 3 Maja w Powiecie Tureckim rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Następnie delegacje wraz z pocztami sztandarowymi wzięły udział w tradycyjnym pochodzie ulicami miasta.
Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Orła Białego.
Do wciąż aktualnych dla nas wartości zawartych w pierwszej konstytucji z 1791 roku odwołał się w swoim wystąpieniu Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik: "Konstytucja 3 Maja tak jak każdy akt prawny ustalony w demokratycznym, wolnym państwie zaczyna się od słów: W imię Boga. Tak jak każda konstytucja, ta nasza współczesna i inne konstytucje mówi o tym, że największą władzą Rzeczypospolitej jest naród. I tak jest. Tak winno być. To ona właśnie ma narodowi służyć. Ma strzec praw i przywilejów obywateli. Często, szczególnie w dzisiejszej rzeczywistości odwołują się niektórzy do konstytucji twierdząc, że winna ona służyć tylko wybranym. Nie, tak być nie może. Konstytucja jest dla całego narodu i przez ten naród jest ustanowiona (...) - powiedział Wiceminister Bartosik, który dziękując wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości, podkreślając wagę kultywowania naszej narodowej tradycji, gdyż to nie obowiązek a przywilej, kiedyś nieosiągalny dla wielu pokoleń.
Dzisiejsza uroczystość była piękna okazją aby uhonorować mieszkankę powiatu nowo ustanowioną przez Zarząd Powiatu Tureckiego nagrodą Starosty Tureckiego "Diament Powiatu Tureckiego". Nagroda przyznawana jest za całokształt działalności, wpływający na rozwój i promocję Powiatu Tureckiego, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć i działań podejmowanych przez laureata. Statuetkę w kategorii kultura i sztuka, za działania w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego, kultywowania tradycji regionalnych i pielęgnowania patriotyzmu otrzymała Pani Anna Wronowska - Prezes Związku Sybiraków Koła Terenowego w Turku.
Część artystyczno- historyczną odwołującą się do wydarzeń sprzed 232 lat zaprezentowali uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadusza Koścuszki w Turku.
Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli Samorządu Powiatu Tureckiego, Gminy Turek, jednostek organizacyjnych i instytucji z terenu powiatu przy asyście żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Fotogaleria: