2018.08.16

Oddano cześć uczestnikom Bitwy Warszawskiej oraz honor Polskiemu Wojsku

15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920r., zwanej „Cudem nad Wisłą” oraz na okoliczność obchodów Święta Wojska Polskiego mieszkańcy Powiatu Tureckiego uczestniczyli w obchodach tych podniosłych wydarzeń, aby oddać cześć tym, których poświęcenie i odwaga na zawsze pozostaną na kartach pamięci naszego narodu.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, upamiętniającą poległych w 1920 roku Mieszkańców Turku. Chwilę później odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Po czym w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej odbyła się druga część obchodów.
Tam uczestnicy uroczystości byli świadkami niemalże historycznego wydarzenia – spotkania  z wyjątkową postacią – Marszałkiem Józefem Piłsudskim – w rolę którego wcieli się p. Jacek Pęczak, który udzielając odpowiedzi na pytania napotkanej w parku siostrzenicy i jej wuja, przedstawił historię Bitwy Warszawskiej, przypomniał czym dla Polaków jest patriotyzm, duma narodowa, a nade wszystko czym jest wolność i niepodległość.

Uroczystość patriotyczną uświetniły przemówienia okolicznościowe Burmistrza Turku Romualda Antosika oraz Posła na Sejm RP Ryszarda Bartosika.
Na
zakończenie przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego delegacje
samorządów, służb mundurowych, ugrupowań politycznych, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych, szkół oraz zgromadzeni mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów, oddając tym samym cześć poległym uczestnikom Bitwy Warszawskiej. W imieniu samorządu Powiatu Tureckiego kwiaty złożyli Starosta Turecki Mariusz Seńko, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Tadeusz Gebler oraz Wicestarosta Dariusz Kałużny.

Organizatorami obchodów święta byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku oraz Wójt Gminy Turek.