2017.05.25

Olimpiada Matematyczno – Przyrodnicza w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Turku

W dniu 18 maja 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym odbyła się VIII Międzyośrodkowa Olimpiada Matematyczno – Przyrodnicza pod hasłem „Odkrywam, poznaję, doświadczam…”, której uczestnikami była młodzież gimnazjalna z Ośrodków z: Koła, Konina, Rychwała, Stemplewa, Słupcy i Turku. Gośćmi wydarzenia byli  Dyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Jacek Suszek oraz student czwartego roku Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego Piotr Dzwoniarek.

Celem olimpiady było rozwijanie umiejętności poznawczych, budzenie ciekawości otaczającym światem oraz zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenia, integracja młodzieży gimnazjalnej szkół specjalnych, a także doskonalenie umiejętności współpracy.

Konkurs przebiegał dwuetapowo i obejmował test wiedzy z przedmiotów matematyczno – przyrodniczych, zadania grupowe o charakterze praktycznym, a także   doświadczenia. Młodzież miała okazję wykazać się wiedzą z zakresu: genetyki, ewolucji, odkryć geograficznych, znajomości pierwiastków chemicznych i figur geometrycznych oraz obliczeń. Nad prawidłowym przebiegiem Olimpiady czuwała komisja, w której skład wchodzili opiekunowie poszczególnych drużyn. O zwycięstwie zadecydowała największa liczba punktów zdobytych za poprawne rozwiązanie testu, zadania grupowe i prace wykonane w formie origami. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Koła, II miejsce Ośrodek ze Słupcy, a miejsce III Ośrodek z Konina. Zwycięskie drużyny oraz wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali dyplomy oraz nagrody w postaci puzzli 3D i książek przyrodniczo-naukowych. W tym roku wyróżniono  ucznia Pawła Przybylaka z SOSW w Słupcy, który otrzymał nagrodę indywidualną ponieważ najlepiej poradził sobie z rozwiązaniem testu. Szczególne zainteresowanie tego dnia wzbudził wyjątkowy gość wydarzenia  – chemik Piotr Dzwoniarek, który zdobył już wiele prestiżowych nagród w tej dziedzinie. Wykonał on zaskakujące doświadczenia z niezwykłymi efektami wizualnymi, objaśniając jednocześnie ich przebieg.

Olimpiada niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży gimnazjalnej oraz ich opiekunów. Jej organizacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Turku, Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Spółdzielni Mieszkaniowej „Tęcza” w Turku. Słodki poczęstunek dla uczestników ufundowała Cukiernia „Szefliński” Dorota Mencel w Turku. Organizatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele przedmiotów matematyczno – przyrodniczych: Agnieszka Idzikowska, Iwona Andrzejak, Marlena Graczyk. Opiekę na grupą gospodarzy  sprawowała p. Karolina Piwowarska.