2017.04.07

Powiat Turecki wspiera naukę języka niemieckiego

Alle für einen, einer für alle – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego, pod takim hasłem dnia 6.04.2017r. w murach I Liceum Ogólnokształcącego w Turku odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego pod honorowym patronatem Starosty Tureckiego. Z niełatwymi zadaniami testowymi i audio - wizualnymi zmierzyli się uczniowie szkół gimnazjalnych z Turku, Słodkowa, Grzymiszewa, Malanowa, Władysławowa, Tuliszkowa i Goszczanowa. Uczestnicy konkursu zgromadzenia w trzyosobowych grupach wykazali się umiejętnością współpracy i doskonałą znajomością niemieckiego. Starosta Turecki Mariusz Seńko w swym wystąpieniu niejednokrotnie podkreślał, że umiejętność posługiwania się językiem niemieckim jest niezmiernie ważna, a na lokalnym rynku pracy to właśnie niemieccy przedsiębiorcy są strategicznymi partnerami handlowymi. Starosta zaakcentował także, że zadaniem priorytetowym dla władz Powiatu Tureckiego jest wzmocnienie skuteczności nauki wielu języków obcych już od pierwszego etapu edukacyjnego.

Poziom konkursu okazał się wysoki. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum nr 1 w Turku (Andżelika Bartczak, Nikola Werbińska i Jakub Lempach). Na drugim miejscu uplasowali się uczniowie z tej samej szkoły (Olivia Dobrowolska, Julia Bączyk, Tomasz Wincenciak). Opiekun uczniów p. Aneta Ulańska – Grabowska. Natomiast trzecie miejsce na podium należało do uczniów pani Beaty Sawickiej z Gimnazjum w Grzymiszewie (Jakub Cidyło, Patrycja Fabjańska, Jakub Klimt) Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody z rąk Starosty Tureckiego oraz Dyrektor I LO - Danuty Szczepanik. Ich fundatorami było Starostwo Powiatowe w Turku oraz fundacja Deutsch-Polnisches Jugendwerk.

Równolegle, opiekunowie konkursowiczów mieli okazję uczestniczyć w specjalnych warsztatach dla nauczycieli języka niemieckiego zaproponowanych przez organizatorów. Interesujące wykłady z zakresu nauczania fonetyki poprowadził dr Grzegorz Pawłowski z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, natomiast o rozwijaniu zdolności językowych na lekcjach języka obcego opowiedziała Patrycja Adamczewska z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Turku. Inicjatorki wydarzenia - panie Aneta Seńko i Agata Dobrowolska zasługują na szczególne słowa uznania za fachową organizację konkursu i promowanie nauki niemieckiego.

Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego” udowodnił, że młodzież ceni sobie naukę języków obcych i świadomie wiąże swą przyszłość z kształceniem lingwistycznym, a ideą władz samorządowych jest wsparcie wszelkich działań zmierzających do nauki języka niemieckiego już od etapu wczesnoszkolnego aż po jej kontynuację i rozszerzenie na wszystkich szczeblach edukacji. Istotna jest także umiejętność owocnej i pomyślnej współpracy władz powiatu z placówkami oświaty z wielu gmin.