2018.05.17

Powiatowy etap Ogólnoposkiego Turnieju BRD

Uczniowie szkół podstawowych kl. 4 – 7 oraz gimnazjaliści z terenu powiatu tureckiego udowodnili, że bardzo dobrze znają przepisy ruchu drogowego. Ich wiedzę zweryfikował Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, który odbył się 17 maja w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Śr.

Uczestników turnieju przywitali: organizator wydarzenia - Starosta Turecki Mariusz Seńko, Dyrektor placówki Krzysztof Świerk, Dyrektor Wydziału Komunikacji i Dróg Mirosław Ścisły, Wicedyrektor Wydziału Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Izabela Gradecka, nauczyciel ZSR CKP w Kaczkach Śr. Bogdan Kaczorowski, przedstawiciel turkowskiego szpitala i ratownik medyczny Artur Binkowski, Młodszy Specjalista i koordynator rat. medycznego Adam Walczak, a także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Turku.

Turniej składał się z dwóch części: testu sprawdzającego znajomość przepisów  i praktycznych umiejętności w ramach, których uczestnicy musieli pokonać na rowerze odpowiednio przygotowany tor przeszkód i wykonać zadania z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zadanie z udzielania pierwszej pomocy okazało się niezwykle cenną lekcją dla wszystkich uczestników. Polegało ono na udzieleniu przez całą drużynę w czasie 5 minut pomocy osobie poszkodowanej. Na uwagę zasługuje profesjonalizm ratowników medycznych, którzy indywidualnie tłumaczyli każdemu młodemu człowiekowi, jak powinna wyglądać prawidłowo przeprowadzona resuscytacja.

W konkursie udział wzięli uczniowie z gmin: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Tuliszków, Turek oraz z Miasta Turek.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce na podium przypadło drużynie z SP w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Słodkowie. Drugie miejsce zajęli zawodnicy SP w Dobrej, natomiast trzecie z Boleszczyna. Wśród gimnazjów najlepsi okazali się chłopcy z Gimnazjum w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dobrej. Drugie miejsce powędrowało do uczestników z Przykony, a trzecie młodzieży ze Słodkowa. Indywidualnie najlepszy wynik zdobył Wiktor Gebler (SP Dobra) oraz Szymon Pietrzak (Gimnazjum w Dobrej). Zwycięzcy będą reprezentować powiat turecki w wojewódzkim etapie konkursu.

Organizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe w Turku, Komenda Powiatowa Policji oraz Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Śr. Fundatorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Turku, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Koninie  oraz gminy: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Tuliszków, Turek, Miasto Turek.