2017.05.12

Praktyka czyni mistrza, czyli pierwsze kroki na zagranicznym rynku pracy uczniów ZST

W zagranicznych praktykach zawodowych realizowanych w kwietniu 2017 roku wzięło udział 20 uczniów z klas o specjalnościach: technik mechatronik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Młodzież z Zespołu Szkół Technicznych odbywała praktyki w następujących firmach: stołówki uniwersyteckie - Mensa am Park i Mensa am Elsterbecken oraz Forschungs und TransferzentrumLeipzig (mechatronicy).

Dzięki pobytowi w Lipsku praktykanci mogli wykorzystać wiedzę zdobytą w szkole i przede wszystkim sprawdzić swoje umiejętności językowe. Podstawowe czynności  w zakresie swoich zawodów nie sprawiły uczniom trudności, zarówno mechatronicy, jak i kucharze, radzili sobie dobrze z powierzonymi obowiązkami. Dodatkowym zadaniem było  także przygotowanie słowniczków branżowych  polsko-niemieckich. Miejsca praktyk spodobały się uczestnikom, choć zderzenie z nowa rzeczywistością wymagało dużego zaangażowania.

Pobyt w ramach programu ERASMUS+ nie obejmował tylko nauki zawodu. Ważnym elementem był także program kulturalny, dzięki któremu młodzież zwiedziła Berlin, Drezno oraz Lipsk.

Już pierwszego dnia praktyk uczniowie zobaczyli zielone miasto Goethego – Lipsk. Mogli tu podziwiać: Auerbachs Keller, Uniwersytet Lipski, Kościół św. Tomasza, Kościół św. Mikołaja, stary ratusz i fabrykę BMW.
Z kolei w Berlinie młodzież miała możliwość zobaczyć: Alexanderplatz, wieżę telewizyjną, Bramę Brandenburską, Reichstag, dzielnicę rządową oraz salon Mercedesa.

Podczas wycieczki do Drezna uczestnicy podziwiali świat barokowej sztuki, wspaniałą architekturę miasta oraz jego historię. Drezdeńską ciekawostką okazała się linia produkcyjna samochodu elektrycznego Volkswagen E-Golf, produkowanego od 1 kwietnia 2017 roku w Szklanej Manufakturze Volkswagena, gdzie możliwe jest obserwowanie procesu produkcji z bliska. Potwierdzeniem nabytych umiejętności i kompetencji zawodowych w czasie pobytu jest certyfikat, który otrzymali wszyscy uczniowie po odbyciu dwutygodniowych praktyk.