2018.05.11

Przetwarzanie zasobów geodezyjnych do postaci cyfrowej w toku

Uważni obserwatorzy najnowszych technologii słyszeli o terminie smart city, czyli o obszarze wykorzystującym najnowsze technologie informacyjno – komunikacyjne. Jednym z głównych narzędzi „smart” jest szeroko rozumiana digitalizacja – czyli nadawanie postaci cyfrowej np. dokumentom. Powiat Turecki dąży do stworzenia inteligentnego, wyróżniającego się na gospodarczej mapie Polski regionu stąd też nieustannie realizuje swoje strategiczne cele w obszarze nowoczesnych technologii poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań komunikacyjnych i informatycznych na terenie całego powiatu.

Powiat Turecki otrzymał dotację Wojewody Wielkopolskiego w wysokości 179 400 zł na dofinansowanie zadania obejmującego przetworzenie zasobu geodezyjnego do postaci cyfrowej dot. baz danych obiektów topograficznych (BDOT500) i baz geodezyjnej siedzi uzbrojenia (GESUT) dla obrębów: Grabieniec, Kawęczyn, Obrzębin, Słodków Kolonia, Turkowice, Żuki. Warto dodać, że to właśnie dane z BDOT500 i GESUT składają się na System Informacji Przestrzennej, który jest wykorzystywany przez aplikacje internetowe do  sprawdzania np. lokalizacji obiektów, ścieżek rowerowych, tras podróży.

Przedmiotem zadania realizowanego w Wydział Geodezji Starostwa Powiatowego w Turku będą prace geodezyjne niezbędne do aktualizacji bazy mapy numerycznej poprzez utworzenie ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) i danych obiektów topograficznych (BDOT500) w oparciu o dokumentację znajdującą się w zasobie geodezyjnym. Realizacja zamówienia została powierzona poniższym wykonawcom, którzy zostali wyłonieni w drodze przetargu:

a) Geofabryka sp. z o.o. – obręb Kawęczyn

b) Geodezja Tomasz Pruchnik – obręb Obrzębin

c)  Geodezyjne Przedsiębiorstwo Usługowe Maria Orlińska, Wiesław Orliński - obręb Słodków Kolonia, Turkowice i Grabieniec