2018.06.09

Przygoda z najnowszymi technologiami podczas Powiatowego Pikniku

Po placu Zespołu Szkół Technicznym w Turku podążali przyszli inżynierowie, pasjonaci techniki, miłośnicy nauki, ciekawi świata młodzi odkrywcy. Tegoroczny III Powiatowy Piknik Innowacji i Technik, który powstał z inicjatywy Starosty Tureckiego Mariusza Seńko, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych Wioletty Adamiak i Prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół i Absolwentów ZST w Turku Sylwestera Kąpielskiego przyciągnął do powiatu tureckiego 9 czerwca br. tłumy! Na uwagę zasługuje to, że wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem firmy Microsoft oraz Rady ds. Kompetencji Sektora IT.

Mieszkańcy powiatu tureckiego mieli szansę przeżyć wirtualną przygodę dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przestrzeni informatycznych i technologii 3D. Podczas tegorocznej edycji eventu największą uwagę przyciągnęły urządzenia za pomocą, których uczestnicy mogli przenieść się w świat Augmented Reality (rozszerzonej rzeczywistości). Okulary w technologii HoloLens to najnowocześniejszy produkt firmy Microsoft, a jeden z nielicznych pokazów tego urządzenia w Polsce odbył się właśnie tutaj! Nikt nie przeszedł obojętnie obok stanowiska turkowskiego szpitala, gdzie każdy mógł przekonać się na czym polega telemedycyna.

Niepowtarzalnym elementem Pikniku były także warsztaty projektowania robotów miniSUMO. Co więcej, pokazano, że nauka przedmiotów ścisłych nie musi realizować się tylko w wymiarze teoretycznym. Główną rolę odgrywała więc edukacja oparta na doświadczaniu. Chemii i fizyki dzieci uczyły się poprzez wykonywanie niecodziennych eksperymentów. Uczniowie przekonali więc wszystkich, że wiedzę można zdobywać w bardzo interesujący sposób, nawet poprzez zabawę. Nie mogło także zabraknąć sektora łączącego innowacje, nowoczesne technologie z językami obcymi (INTJO).

Miłośnicy nowinek technologicznych nie przeszli obojętnie obok kamery inspekcyjnej badającej silnik samochodowy, elektrycznego długopisu piszącego prądem, robota Kawasaki w aplikacji lizakowej, czy obrabiarek sterowanych numerycznie. Z kolei łódzkie Studenckie Koło Naukowe Robotyki „Skaner” zadziwiło zarówno dzieci jak i ich opiekunów  łazikiem marsjańskim.

W ZST odbyły się też wyścigi robotów MINISUMO, pokazy LEGO MINDSTORM, skanerów i drukarek 3D. Była też możliwość spróbowania swoich sil na konsolach z kontrolerem ruchu KINECT. Młodzież pod okiem nauczycieli prezentowała Sekrety Elektroniki – zestawy, które pozwoliły wkroczyć dzieciom w tajemniczy świat elektroniki i elektrotechniki.

Ponadto, zgromadzeni  podziwiali pokaz mody TEXTIL 2018 oraz “Eko-mody” dla dzieci. Niemałe poruszenie wywołała inscenizacja pokazu ratownictwa drogowego wykonana przez przedstawicieli służb mundurowych. Była to cenna lekcja ukazująca, w jaki sposób należy reagować podczas wypadku.

Spośród uczestników wydarzenia wylosowano osobę, która wygrała nowoczesnego DRONA wyposażonego w kamerę HD. Publiczność poznała też zwycięzców konkursu fotograficznego „Kadr na Powiat Turecki”. W ocenie publiczności to Piotr Klimek była autorem najciekawszego zdjęcia obrazującego zakątki przyrodnicze powiatu.

Powiatowy Piknik odwiedzili takze cykliści, którzy tego dnia wzięli udział w „Powiatowym Rajdzie Rekreacyjnym ścieżkami dydaktycznymi „Panorama””. Puchar dla najmłodszego uczestnika rajdu powędrował do 2 letniego Mikołaja podróżującego z tatą ścieżkami naszego powiatu.
    O tym, że powiat turecki poprzez szereg przedsięwzięć przyciąga innowacyjnością i zaraża pasją do nowoczesnych technologii mogli przekonać się wszyscy podczas sobotniego wydarzenia. Warto nadmienić, że święto innowacji i techniki to edukacyjne wyzwanie mające wymiar interdyscyplinarny, jest odpowiedzią na ciekawość i potrzeby badawcze dzieci i młodzieży. Do zobaczenia za rok !