2017.07.19

Rozbudowa infrastruktury edukacyjnej rusza

Strona dotyczy projektu Innowacyjne i kreatywne kształcenie młodzieży w powiecie tureckim 2017 - 2018
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
poddziałanie WRPO 9.3.3 - Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej

Rozbudowa oraz modernizacja infrastruktury oświatowej stanowi priorytetowe zadanie dla Powiatu Tureckiego, który pozyskał środki z Wielkopolskiego Regionalny Program Operacyjny na lata 2014 – 2020. Dzięki temu zostanie przebudowany budynek „E” Zespołu Szkół Technicznych w Turku. W ramach prac powstanie także parking dla samochodów osobowych przy budynku wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną. Koszt inwestycji wynosi 1.492.320,54zł.

Warto przypomnieć, że w 2014r. kierownictwo ZST podpisało porozumienie z Burmistrzem Miasta Turku Zdzisławem Czaplą o bezpłatne użyczenie szkole części budynku po byłym Ośrodku Zamiejscowym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie. Obecnie Powiat Turecki odkupił od Miasta Turek 1/6 udziałów za kwotę 240tyś zł, dlatego może w pełni dysponować obiektem i wykonywać prace budowlane.

Przed budynkiem „E” ZST w Turku, 19 lipca br. dokonano oficjalnego przekazania placu budowy, w którym uczestniczyli: Starosta Turecki Mariusz Seńko, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Katarzyna Andrzejczak, inspektor ds. budownictwa Agnieszka Stolarek, inspektor nadzoru Eugeniusz Ziętek, inspektor nadzoru branży elektrycznej Marek Szeląg, wicedryrektor ZST w Turku Jarosław Jasiak, właściciel firmy budowlanej KAR-BUD Karol Kuszczyński oraz kierownik budowy Stanisław Rosiak.

Inwestycja realizowana będzie w ramach projektu: Innowacyjne i kreatywne kształcenie młodzieży w powiecie tureckim. Poddziałanie 9.3.3 - Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej. Przebudowa I i II piętra budynku i dostosowanie go do aktualnych potrzeb placówki oświatowej sprawi, że cały obiekt stanie się w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Ponadto w ZST powstaną nowe sale dydaktyczne z niezbędnym wyposażeniem mającym na celu poprawę jakości kształcenia. Planuje się więc zakup innowacyjnych zestawów do pracowni informatycznych: komputerów, tablic interaktywnych, wizualizerów. Nauka fizyki i chemii nie będzie miała charakteru wyłącznie teoretycznego bo w klasach będą sprzęty z zakresu optyki, termodynamiki, indukcji elektromagnetycznej, elektrostatyki, meteorologii. Co więcej, uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę  przyrodniczą dzięki nowoczesnym urządzeniom GPS czy nawigacji satelitarnej.  Szybsze i efektywniejsze nabywanie kompetencji w obszarze języków obcych stanie się możliwe za sprawą innowacyjnego wyposażenia sali językowej, gdzie pojawi się cyfrowe laboratorium fonetyczne usprawniające ćwiczenia artykulacyjne i służące do rozróżniania dźwięków mowy i prawidłowej intonacji. Powstająca infrastruktura szkolna umożliwi realizację wielu dodatkowych funkcji edukacyjnych. Nowoczesna baza dydaktyczna nada kształceniu innowacyjny wymiar. Pozwoli także na prowadzenie dodatkowych zajęć dla uczniów zdolnych w ramach kółek zainteresowań oraz dla młodzieży o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Będą też realizowane zadania, które przyczynią się do wsparcia uczniów w rozwijaniu kompetencji kluczowych na rynku pracy z przedmiotów ścisłych i języków obcych.

Przebudowa budynku „E” z całą pewnością przyczyni się do dalszego rozwoju szkoły i pozwoli na utrzymanie systemu jednozmianowości, a uczniowie  nie będą musieli odbywać lekcji do późnych godzin wieczornych. W obliczu nowej reformy edukacji, wyremontowany i wyposażony budynek „E” będzie także przydatny po to, żeby w  roku szkolnym 2018/2019 szkoła mogła przyjąć podwójny rocznik uczniów oraz ze względu na wydłużenie cyklu kształcenia z 4-letniego technikum do 5 – letniego. Zakończenie pierwsze etapu robót przewiduje się na koniec sierpnia br.  

 

Zdjęcia