2019.04.05

2019.04.05

Sławoj Felicjan Składkowski – dobrodziej miasta Turku

Julia Szlucha i Jakub Mituta to  uczniowie klasy 1A z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Biorą oni udział w projekcie Sejmu Dzieci i Młodzieży i realizują temat tegorocznych obrad: „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji". Sylwetką, którą w ramach projektu uczniowie popularyzują, jest postać Felicjana Sławoja Składkowskiego i to jemu poświęcają swoje działania. 

Felicjan Sławoj Składkowski [właściwie Sławoj Felicjan Składkowski] to m.in. uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, zwolennik sanacji, po przewrocie majowym komisarz rządu na miasto stołeczne Warszawę (od 13 maja do 1 października 1926). Był trzykrotnie ministrem spraw wewnętrznych (od 2 października 1926 do 7 grudnia 1929, od 3 czerwca 1930 do 23 czerwca 1931 i od 15 maja 1936 do 30 września 1939), drugim wiceministrem spraw wojskowych i szefem Administracji Armii (od 24 czerwca 1932 do 15 maja 1936) oraz premierem rządu RP (od 15 maja 1936 do 30 września 1939), ale przede wszystkim osobą związaną z Turkiem. Felicjan Sławoj Składkowski jest Honorowym Obywatelem Miasta Turku. Jego siostra przyczyniła się do powstania budynku I Liceum Ogólnokształcącego, natomiast żona Żermina zaprojektowała park miejski, który do dziś nosi jej imię. Dzięki pomocy Składkowskiego, w Turku powstała między innymi Spółdzielnia Pracy „Tkacz”, Dom Katolicki, budynek Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Doszło także do wykonania polichromii Kościoła NSPJ oraz rozwoju infrastruktury miasta.

Sojusznikami projektu uczniów i postaci Felicjana Sławoja Składkowskiego są m.in. Poseł na Sejm RP Ryszard Bartosik, Starosta Powiatu Tureckiego, Burmistrz Miasta Turku, Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego, Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera, Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka. Pamiętajmy, że lista sympatyków projektu uczniów, do zakończenia projektu, tj. do 8.04, jest ciągle otwarta (im więcej sprzymierzeńców tym lepiej), wystarczy odwiedzić stronę na Facebooku – Sławoj Felicjan Składkowski – dobrodziej miasta Turku i oddać głos poparcia. Realizując projekt, uczniowie pragną przede wszystkim wzrostu świadomości turkowian na temat postaci Felicjana Sławoja Składkowskiego, szczególnie, że polityk nigdy o Turku nie zapomniał, więc i Turek nie może zapomnieć o nim. 

Jakub i Julia przy współpracy z Muzeum Miasta Turku podjęli się m.in. opracowania i zorganizowania  wycieczki „Śladami rodziny Składkowskich", która odbędzie się w dniu 4 kwietnia w godz. 8.00 -10.30. Wycieczkę poprzedzi prezentacja w Muzeum Miasta Turku dotycząca życia i działalności Felicjana Sławoja Składkowskiego oraz możliwość obejrzenia miniwystawy. Następnie uczestnicy wyruszą ulicami Turku śladami naszego bohatera. Główne punkty wycieczki to m.in. Dom Katolicki wraz z Kościołem NSPJ, budynek I LO w Turku, Urząd Miejski. Uczestnicy złożą kwiaty na grobie Tomiły Kozłowskiej ze Składkowskich , siostry Felicjana Sławoja Składkowskiego. Uczniowie przy okazji realizacji projektu starają się, aby wycieczka „Śladami rodziny Składkowskich” wpisana została przez Muzeum Miasta Turku do folderu atrakcji miasta.

Uczniowie sporządzili również ankietę związaną z życiem i działalnością Felicjana Sławoja Składkowskiego, do której wypełnienia serdecznie zapraszają. Dostępna jest ona na stronie - Sławoj Felicjan Składkowski – dobrodziej miasta Turku, na Facebooku. Wstępna analiza udzielonych odpowiedzi świadczy o tym, że wiedza mieszkańców naszego miasta, a zwłaszcza młodych ludzi na temat działalności Felicjana Sławoja Składkowskiego jest zdecydowanie zbyt wąska, co dodatkowo motywuje twórców projektu do podjętych działań. Pragną, by postać Felicjana Sławoja Składkowskiego, premiera IIRP, osoby związanej z Turkiem, stała się wizytówką naszego miasta.

https://www.facebook.com/S%C5%82awoj-Felicjan-Sk%C5%82adkowski-dobrodziej-miasta-Turku-321912401799799/

Zdjęcia