2019.04.02

Solidarni w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu

Zespół Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku tradycyjnie włączył się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Były spotkania profilaktyczne, wykład, a także happening, podczas którego w niebo poszybowały niebieskie balony.

Obchody, zorganizowane pod hasłem „Autyzm - poznaj, zrozum, zaakceptuj”, rozpoczęły się w poniedziałek 1-go kwietnia br. od wykładu dotyczącego prawidłowego żywienia dzieci z autyzmem. Wykład dotykający tej tematyki wygłosiła mgr Anna Samosiej, oligofrenopedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dzieci z autyzmem, a także terapeuta umiejętności społecznych. – Cukier to wróg numer 1. zarówno dla dzieci jak i dorosłych, jest przyczyna powstawania wielu chorób nie tylko u osób z zaburzeniami. Powinien być odstawiony przez całą rodzinę - mówiła prelegentka, która właśnie od cukru rozpoczęła swój wykład. Ze względu na wszechobecność cukru bardzo łatwo jest zatruć swój organizm, ale oczyszczenie to niezwykle czasochłonny proces. W drugiej części spotkania wszyscy uczestnicy mieli okazję spróbować owocowo-warzywnych, zdrowych dań.

2 kwietnia to Niebieski Happening, cyklicznie organizowany w Rynku Miejskim w Turku przy współudziale Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego w Turku. Tegorocznym motywem przewodnim było „Zdrowie”. Swoją empatię dla ludzi z autyzmem wyraziły licznie przybyłe dzieci z wielu przedszkoli i szkół. Zebranych powitała dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych, Izabela Piotrowska. Nie brakowało integracyjnych zabaw, które wywoływały uśmiech na twarzach wszystkich uczestników. Skoro zdrowie to nie mogło zabraknąć wspólnego areobiku. Kulminacyjnym punktem było wypuszczenie w niebo niebieskich balonów, na znak solidarności z osobami z autyzmem.

Na obchodach nie zabrakło przedstawicieli z urzędu: Członka Zarządu Powiatu Tureckiego - Andrzeja Wojtkowiaka oraz Kierownik Wydziału Spraw Społecznych UM w Turku - Aleksandry Purcel-Kowalskiej.