2017.09.12

Sukces reprezentacji Powiatu Tureckiego w wojewódzkim konkursie kulinarnym

10 września br. Piła stała się niekwestionowanym centrum wyjątkowych smaków, a przede wszystkich dobrej zabawy, za sprawą VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej.

W samo południe na stadionie w Pile rozpoczęło się wielkie gotowanie. 12 zespołów z całej Wielkopolski w tym również z Powiatu Tureckiego, przygotowywało dania, których smak następnie oceniało jury. Przygotowane potrawy i słodkości były prawdziwą ucztą nie tylko dla żołądków komisji oceniającej, ale także dla oczu, bowiem reprezentanci powiatów zadbali o estetykę podania potraw. Koła gospodyń i organizacje przygotowały pyszny poczęstunek. Był pieczony prosiak, dziczyzna kluski z kapustą, czernina, rogaliki z powidłami śliwkowymi, naleśniki czy ciasteczka z jabłkami. Komisja oceniała, przede wszystkim smak dań, ale także wykorzystanie lokalnych produktów, kreatywność, pomysł, wygląd i zapach. W zmaganiach kulinarnych Powiat Turecki reprezentowały Panie ze Stowarzyszenia „Razem dla dzieci" z gmina Tuliszków - (laureatki I Kulinariów Powiatu Tureckiego, które odbyły się w maju - podczas Majówki Powiatu Tureckiego w ZSR w Kaczkach Średnich). Panie na stoisku Powiatu Tureckiego, na pięknie przystrojonym -
w tonacji jesieni stole, prezentowały czerninę oraz pierś z kaczki z pieczonymi ziemniakami i młodą kapustą, natomiast do konkursu na wielkopolską słodkość przygotowały jabłecznik z jabłek z tuliszkowski sadów. Dużą atrakcją na stoisku Powiatu Tureckiego był wyjątkowy pokaz barmański przeprowadzony przez światowej sławy miksologa Karola Rybickiego. Obecni na VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej w Pile i kibicujący „wyśmienitej” drużynie Powiatu Tureckiego - Starosta Turecki Mariusz Seńko i Dyrektor Wydz. Rozwoju i Edukacji Starostwa Powiatowego w Turku Jacek Suszek - nie mieli wątpliwości, że reprezentacja naszego powiatu otrzyma wysokie notowania. Tak też się stało! Reprezentacja Powiatu Tureckiego zajęła II miejsce – gratulujemy sukcesu!

Kolejna edycja konkursu kulinarnego, już za rok, odbędzie się u zwycięzców - w Powiecie Średzkim.