2017.08.21

Święto plonów w gminie Tuliszków

Tradycyjnie wypiekany chleb, pachnące ciasto drożdżowe, okazałe wieńce, a nawet podniebny lot balonem – to wszystko i wiele więcej mieli okazję podziwiać mieszkańcy powiatu tureckiego podczas Dożynek Gminno – Parafialnych w Ogorzelczynie 19 sierpnia br.

Zgromadzeni dziękowali za tegoroczne zbiory z nadzieją na pomyślność i urodzaj w przyszłych latach podczas mszy świętej polowej. Starościną dożynek w tym roku została p. Ewa Pakuła, natomiast starostą - p. Marek Kościelniak. Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków Grzegorz Ciesielski pamiętał o tym, aby podczas święta plonów królowały tradycyjne obrzędy aczkolwiek nie zabrakło także powiewu nowoczesności, choćby za sprawą lotu balonem, który był nie lada atrakcją dla uczestników.

Słowa uznania dla trudu rolników z gminy Tuliszków, którzy swą  pracą pokazują, jak ważne jest pielęgnowanie darów natury wyraził Starosta Turecki Mariusz Seńko, który razem z Radną Powiatu Tureckiego Anetą Seńko uczestniczył w tegorocznym święcie plonów w Ogorzelczynie.

Uroczystości dożynkowe zdobiły wieńce utworzone przez delegacje z miejscowości Grzymiszew, Kiszewy, Ogorzelczyn, Piętno, Ruda, Smaszew, Tarnowa, Wróblina oraz Wymysłów.
Komisja uznała,że podczas powiatowych dożynek w Kolnicy, które odbędą się 3 września br., gminę Tuliszków będzie reprezentował wieniec mieszkańców Ogorzelczyna.

Organizatorzy zadbali o to, żeby święto plonów było okazją do miłego spędzenia sobotniego popołudnia. Zgromadzeni podziwiali pokaz strzyżenia owiec, oceniali także smak chleba i tradycyjnego ciasta drożdżowego. Warto dodać, że ten dzień był szczególnie ważny dla druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ogorzelczynie bowiem dokonano poświęcenia zakupionego wozu strażackiego. Dożynki w Ogorzelczynie uświetniły występy artystyczne zespołów: „Wrzos”, „Wrzosik” z Grzymiszewa, „Jesień” z Tuliszkowa oraz Enjoy.