2017.02.14

Teatr „Makuszaki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Turku na Festiwalu Albertiana 2017 we Wrocławiu

Dnia 7 lutego 2017 roku w Teatrze Impart we Wrocławiu odbyły się regionalne eliminacje XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2017. Impreza ta odbywa się każdego roku, począwszy od 2001, a jej organizatorem jest Fundacja im. Brata Alberta (stąd nazwa Albertiana) w Radwanowicach oraz Fundacja Anny Dymnej ,, Mimo Wszystko” w Krakowie. Jej uczestnicy udowadniają, że niepełnosprawność nie ogranicza i pozwala realizować swoje marzenia.
W rywalizacji regionalnej we Wrocławiu wzięło udział 9 zespołów teatralnych i 3 solistów, wyłonionych w pierwszym etapie festiwalu z trzech województw: dolnośląskiego , wielkopolskiego i lubuskiego. Występy były różnorodne, a rozpoczął je zespół z Trzebnicy, który wystawił „Skrzypka na dachu”. Na deskach teatru nie mogło zabraknąć naszego teatru ,,Makuszaki” w przedstawieniu pt. ,,Słowik”, nawiązującego do znanej wszystkim baśni Hansa Chrystiana Andersena. Wspaniała gra aktorów na tle muzyki Wschodu oraz ciekawa kolorystyka światła wpłynęła na werdykt jury, które przyznało naszemu Ośrodkowi II miejsce w kategorii zespół teatralny. Opowieść o cudownym ptaku, który pięknym śpiewem cieszy, wzrusza i uzdrawia była możliwa dzięki doskonałej interpretacji baśni przez narratora - Sylwestra Szajrycha, który otrzymał Nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor. Ponadto zdobycie II miejsca w regionalnych eliminacjach XVII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno - Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie Albertiana 2017 umożliwiło zespołowi ,,Makuszaki” wzięcie udziału w Finale Festiwalu, w dniu 13 marca 2017 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie .

Festiwal odbywał się w miłej i przyjaznej atmosferze, a po jego zakończeniu był czas na wspólne zdjęcia na scenie oraz wymianę wrażeń. Na widowni wspierała naszych aktorów mama Mateusz Freta, pani Sylwia Fret. Po festiwalu udaliśmy się do restauracji McDonald’s, gdzie zjadając ciepły posiłek rozkoszowaliśmy się naszym sukcesem. W doskonałych humorach i ze śpiewem na ustach wracaliśmy do Turku. Grupę teatralną przygotowały panie: Beata Szczesiak, Elżbieta Kociołek i Małgorzata Wawrzyniuk.