2022.03.04

Wideokonferencja „Zdrowie psychiczne w naszych rękach”

None

W poniedziałek 28 lutego odbyła się I konferencja „Zdrowie psychiczne w naszych rękach” dotycząca powołania pierwszego w Polsce Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w Powiecie Tureckim. Ze względu na sytuację pandemiczną spotkanie odbyło się online. W wideokonferencji wzięli udział Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu Grzegorz Grygiel, Koordynator ds. zdrowia psychicznego Dżesika Gawron, Z-ca koordynatora Patrycja Klimczak oraz doktor Jerzy Olas z Centrum Zdrowia Psychicznego „Psyche”. W trybie online połączyli się przedstawiciele NFZ, SP ZOZ w Turku, komendanci KP PSP i KPP w Turku, dyrektorzy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przedstawiciele gmin z powiatu, którzy są partnerami projektu, przedstawiciele Miejskich i Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej, kadra zarządzająca ze szkół, psychologowie szkolni.

Moderatorką spotkania była Pani Anna Giżycka specjalistka ds. psychoprofilaktyki Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu.

Po otwarciu spotkania i przywitaniu uczestników Starosta Dariusz Kałużny odczytał list przekazany na tę okazję z Ministerstwa Zdrowia (dok. w załączniku).

„-Dzięki bardzo dobrej współpracy z Panem Dr. Jerzym Olasem możliwe jest powołanie historycznego Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w kraju. Mamy nadzieję, że za naszym śladem pójdą pozostałe samorządy. Szanowni Państwo, ja muszę dodać, że ten innowacyjny projekt Powiatu Tureckiego mógł powstać przy współpracy wszystkich gmin Powiatu Tureckiego, z czego wszystkim gminom, Włodarzom serdecznie dziękuję. Wspólnie się złożyliśmy na ten projekt i mam nadzieję, że odniesie on sukces, a być może będzie początkiem czegoś dużego. Dziękuję bardzo” -mówił Starosta Dariusz Kałużny.

Dziękując za dotychczasową współpracę Dyrektor Grzegorz Grygiel podkreślił rolę koordynatora w integracji usług na rzecz mieszkańców:Dla Samorządu Województwa Wielkoposkiego to jest niezwykle istotne, ponieważ mamy do czynienia z pewnym stykiem problematyki. Zaangażowane w kwestie związane z ochroną zdrowia psychicznego są podmioty z obszaru ochrony zdrowia, pomocy społecznej i edukacji.”

Anna Giżycka zauważyła, że bardzo ważna jest „partycypacja”. To podstawa do kontynuowania przez wiele lat tego przedsięwzięcia jakim jest funkcja Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w Powiecie Tureckim. Moderatorka zaznaczyła, że: „-pomysł wyrósł z potrzeby i z luk, które zawsze pojawiają się w różnych systemach.

Nieoceniona jest w tym względzie Państwa praca, a kluczowa w tym przedsięwzięciu jest współpraca pomiędzy gminami. Współpraca ponad podziałami, ponad różnicami. To zdrowie psychiczne w ramach tego zespołu nas wszystkich połączyło.

Doktor Olas znalazł osobę, która będzie najefektywniej tę rolę spełniać. To jest Pani Dżesika Gawron, która z jednej strony ma w sobie ten element wiedzy, kompetencji, kwalifikacji, a drugiej strony też czuje tą rolę, to przedsięwzięcie. Myślę, że jest to duże wyzwanie, ponieważ nikt nigdy wcześniej takiej roli nie pełnił”– mówiła Anna Giżycka.

Doktor Jerzy Olas podkreślił, że: „najważniejszą rolę odegrał Pan Starosta Dariusz Kałużny, dlatego, że to on był tą osobą, która zainspirowała we mnie chęć stworzenia tego o czym dzisiaj rozmawiamy. Poprzedni włodarze podchodzili do tego troszeczkę pół żartem, pół serio, że jakoś to będzie. Obecny Starosta zrobił na mnie takie wrażenie, że ja podpisując umowę z NFZ odnośnie psychiatrii środowiskowej poczułem, że społeczeństwo naszego powiatu potrzebuje takiego wsparcia”.- mówił podczas wideokonferencji doktor Jerzy Olas.

To co chcemy zrobić w Turku jest taką namiastką. Projekt powinien być realizowany w całym kraju. To obniży koszty leczenia psychiatrycznego i komfort pacjenta. Znam psychiatrię Europejską. Nie ma takich koordynatorów do zdrowia psychicznego. Myślę, że jesteśmy liderami nie tylko w Polsce, ale i w Europie.” - zaznaczył doktor.

Mam zaszczyt pełnić rolę Koordynatora ds. zdrowia psychicznego w Powiecie Tureckim. Dzisiaj jest dla mnie szczególny dzień, ponieważ w moim myśleniu zaczynam pełnić taką szczególną rolę dla każdego mieszkańca Powiatu Tureckiego, dla którego zdrowie psychiczne nie jest obojętne – podkreśliła z kolei Dżesika Gawron.

Genezę projektu powołania koordynatora przedstawiła Pani Anna Giżycka w prezentacji (dok. w załączniku), natomiast rolę Koordynatora zdrowia psychicznego w Powiecie Tureckim zaprezentowała Dżesika Gawron (prezentacja. w załączniku).

Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślili, że współczesne wyzwania cywilizacyjne, a także doświadczenie dwóch lat pandemii nasiliły problemy związane ze stanem zdrowia psychicznego zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Obecny kryzys za naszą wschodnią granicą oraz dramat uchodźców z pewnością będą kolejnym wyzwaniem dla kondycji psychicznej.

Podsumowując spotkanie starosta dziękował wszystkim partnerom za zaangażowanie w projekt.

„Przypomnę, że w powiecie Tureckim już sprawnie działa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i to niezmiernie cieszy, ale pandemia zrobiła wielkie spustoszenie nie tylko w zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. Koordynator ma wspomóc te jednostki. Na zarządzaniu kryzysowym pracujemy nad stworzeniem możliwości pomocy psychologicznej w tym pomocy koordynatora ds. zdrowia psychicznego dla potrzebujących obywateli Ukrainy– powiedział Starosta Dariusz Kałużny.

KOORDYNATOR ZDROWIA PSYCHICZNGO W POWIECIE TURECKIM

DŻESIKA GAWRON  TEL. 884-814-214