2017.06.22

Zalecenia Norymberskie stają się faktem w Powiecie Tureckim

Nauka języka obcego stanowi istotny komponent kształcenia, a jego ważność silnie podkreśla się na arenie europejskiej. Uznając wagę kształcenia dzieci i młodzieży, Powiat Turecki dąży do rozwoju innowacyjnej edukacji wielojęzykowej.  Język angielski już dawno przestał być językiem obcym. Jego znajomość to absolutne minimum. W obecnej perspektywie to umiejętność posługiwania się drugim językiem nowożytnym daje znaczącą przewagę na rynku pracy.

Władze Powiatu Tureckiego stworzyły Pilotażowy programu wsparcia nauczania języka niemieckiego przez samorząd Powiatu Tureckiego w klasach I – III szkół podstawowych w latach 2017 – 2020, który zakłada przekazanie środków, w formie dotacji gminom na naukę języka niemieckiego od pierwszego etapu edukacyjnego.
Program będzie realizowanych w szkołach podstawowych w gminach z powiatu tureckiego, sieradzkego i poddębickiego. Wójtowie i burmistrzowie zgromadzeni w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Turku w dniu 20 czerwca br. spotkali się, żeby dokonać podpisania intencyjnego porozumienia o przystąpieniu do realizacji Pilotażowego programu.

Program zakłada także wsparcie metodyczne dla nauczycieli, które będzie udzielane przez   specjalistów z Wydziału Filologicznego PWSZ w Koninie oraz z Instytutu Goethego w  Warszawie. Germaniści z naszego powiatu już otrzymali pierwsze wskazówki dotyczące realizowania programu nauczania języka obcego w klasach I - III od pracowników Instytutu Geothego z Niemiec: Christopha Mohra i Urlike Wurz. Po to, aby doskonalić i pogłębiać wiedzę z zakresu nauczania języka obcego, a także dzielić się własnymi spostrzeżeniami i pomysłami wzięli też udział w warsztatach metodyczno – dydaktycznych przeprowadzonych przez ekspertkę programu DELFORD - Ksenię Herbst Buchwald. Co więcej, nauczyciele szkół z powiatu tureckiego podjęli inicjatywę zawiązania powiatowego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego.

Kolejnym założeniem programu jest przygotowanie uczniów do procesu certyfikacji. Uczniowie ze szkół z terenu powiatu tureckiego będą mieli szansę na zdobycie certyfikatu Deutsches Sprachdiplom, który jest egzaminem państwowym, opartym o standardy europejskie, a jego znajomość sprawdzana w sposób zewnętrzny. Co ważne, DSD II honorowany jest przez wszystkich pracodawców w Polsce i za granicą. To właśnie przedsiębiorcy zgłaszali zapotrzebowania na wykwalifikowanych pracowników z bardzo dobrą znajomością niemieckiego. Certyfikat DSD daje kompetencje językowe bez konieczności podejmowania studiów filologicznych.

Porozumienie samorządu powiatowego z samorządami gminnymi pokazuje rangę idei wielojęzyczność. Efektywne kształcenie musi opierać się na synergicznym działaniu samorządów, dla których ważne jest budowanie potencjału kapitału ludzkiego. Zawarte porozumienie z włodarzami gmin, którzy  deklarują chęć współpracy z Powiatem Tureckim udowadnia, że ich celem jest dążenie do zapewnienia jak najlepszych warunków sprzyjających działaniom na rzecz nauczania języków obcych, szczególnie języka niemieckiego.

Pliki