2024.05.06

Święto Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 roku to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia została uchwalona Konstytucja 3 maja. Powszechnie przyjmuje się, że była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie.
Obchody wyjątkowego dla każdego Polaka dnia rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny. Przedstawiciele samorządów, placówek, instytucji z terenu całego powiatu tureckiego modlili się w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku.
Chwilę później odbył się przemarsz delegacji na do Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie miały miejsce uroczystości patriotyczne.
Podczas wydarzenia przyznano nagrodę Starosty Tureckiego- Diament Powiatu Tureckiego. Otrzymała ją Janina Kolęda za całokształt działalności.Wręczenia dokonał Starosta Dariusz Kałużny w asyście Burmistrza Romualda Antosika oraz Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tureckiego Jana Smaka. Należy nadmienić, że Pani Janina była radną Rady Miejskiej w Turku VIII kadencji, pracowała na rzecz lokalnej społeczności, jako najstarsza radna w Polsce. Działała ona społecznie oraz kultywowała tradycje regionalne, a także pielęgnowała patriotyzm i pamięć o Sybirakach.
-Widać, że jestem szczęśliwa, wzruszona i cieszę się. Cieszę się, że jesteśmy razem, że jesteśmy tutaj. Przed nami Orzeł, przed nami Biało- Czerwona, przed nami Maryja Królowa- mówiła najstarsza w Polsce Radna Janina Kolęda.
Tradycyjnie już przedstawiciele samorządów, placówek edukacyjnych i instytucji złożyli kwiaty pod pomnikiem Orła Białego. Organizatorami uroczystości byli Starosta Turecki, Burmistrz Miasta Turku i Wójt Gminy Turek.