2023.07.06

Inauguracja projektu LIFE AFTER COAL PL

None

W ubiegłym tygodniu w Koninie miała miejsce oficjalna inauguracja projektu „LIFE AFTER COAL PL – Wdrażanie Strategii na rzecz Neutralności Klimatycznej Wielkopolska Wschodnia 2040”. Tego dnia obyło się także pierwsze spotkanie Komitetu Sterującego projektem. Na członka komitetu z ramienia Powiatu Tureckiego i w porozumieniu z Powiatem Słupeckim został powołany Wicestarosta Władysław Karski, który będzie reprezentował w komitecie obie jednostki samorządowe.

Program LIFE to instrument Unii Europejskiej, służący współfinansowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, wspierający działania łagodzące i adaptacyjne dotyczące zmian klimatu. Budżet projektu LIFE AFTER COAL PL  to około 85 milionów złotych. Uzyskał on unijne wsparcie z Programu LIFE na ponad 51 milionów złotych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekraczające 28 milionów złotych, 5 proc to wkład uczestników projektu. Koordynatorem projektu LIFE jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego we współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego w Koninie.   W projekcie uczestniczy ponad 30 wielkopolskich gmin, miast i powiatów oraz Samorząd Województwa Łódzkiego.  W realizację projektu zaangażowane są także Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, Fundacja Instytut Zielonej Przyszłości, PPNT Fundacja UAM, Stowarzyszenie Na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Konińska Izba Gospodarcza, Platform Brown to Green (Bułgaria) i University of Flensburg CoalExit (Niemcy).

W ramach inauguracji  LIFE AFTER COAL PL zorganizowana została konferencja otwierająca projekt. Konferencję uroczyście otworzył Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacek Bogusławski. Przedstawiciele z samorządów wojewódzkich, gdzie realizowane jest LIFE, w panelu dyskusyjnym rozmawiali o roli projektów w regionalnym zarządzaniu środowiskiem. Z kolei prelegenci reprezentujący współbeneficjentów, czyli samorządy i instytucje, debatowali jak rozmawiać z ludźmi o zmianach, a także o najważniejszych wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną regionu. W tej dyskusji Powiat Turecki reprezentował Michał Jarek. Takie jest główne zadanie projektu – powołanie siatki doradców, którzy na poziomie gminy będą dostępni dla mieszkańców, a na poziomie powiatów dla sektora przedsiębiorców, będą rozmawiać i doradzą jakie rozwiązania zwiększające efektywność energetyczną zastosować i gdzie pozyskać dofinansowania. Projekt ma przybliżyć Wielkopolskę Wschodnią w stronę gospodarki bardziej sprzyjającej środowisku, a zatem i zdrowiu mieszkańców, ograniczyć rosnące koszty energii zarówno w sektorze publicznym (jednostki samorządowe) jak i prywatnym, a dzięki temu zwiększyć konkurencyjność. Projekt zakłada także  promocję rozwoju zielonego transportu, inicjowanie rozwiązań angażujących mieszkańców w działania sprzyjające środowisku. Na początku projektu, na poziomie gmin i powiatów, zostanie opracowany Zintegrowany plan w dziedzinie energii i klimatu oraz wprowadzone systemy IT służące m.in do diagnozy potrzeb termomodernizacyjnych i inwentaryzacji niskich emisji w gminach.

Obecnie w części samorządów trwają jeszcze nabory doradców klimatycznych. Praca w ramach tego projektu realizowanego do 2030 roku będzie z pewnością niezwykle ciekawa. Eksperci z Polskiej Zielonej Sieci podkreślają, że zielone kompetencje niebawem będą niezbędne w większości branż i przedsiębiorstw, chociażby w związku z dążeniem do produkcji i prowadzeniem działalności przy zerowej emisji gazów cieplarnianych.