2024.04.05

Od maja dwie nowe poradnie w turkowskim szpitalu

Z początkiem maja w turkowskim szpitalu rozpoczną funkcjonowanie dwie nowe poradnie. Mieszkańcy naszego powiatu będą mogli korzystać z poradni onkologicznej oraz endokrynologicznej.

Podjęte przez zarząd szpitala działania mają zwiększyć dostępność do lekarzy specjalistów. W poradni onkologicznej pracować będą specjaliści z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. To jednak nie jest ostatnie słowo jeśli chodzi o rozwój SP ZOZ w Turku.

- W najbliższym czasie będę chciał uzyskać poradnię gastroenterologiczną. Chcę też stworzyć Powiatowe Centrum Zdrowia Psychicznego. Pewne choroby związane z cywilizacją, wymagają aby takie centrum na terenie naszego powiatu powstało. Mam tu na myśli również psychiatrię dziecięcą, która jest preferowana przez Ministerstwo Zdrowia. Na to są środki, które mają pochodzić z KPO. Chcemy stworzyć komórkę medyczną, która będzie się psychiatrią - również dziecięcą - zajmowała. W przyszłości myślimy również o urologii jednego dnia i rehabilitacji kardiologicznej jednego dnia - mówił dyrektor ds.lecznictwa i ordynator oddziału wewnętrznego Cezary Chmielecki podczas konferencji prasowej.

Jak podkreślił doktor Cezary Chmielecki trzeba myśleć o tym, że SP ZOZ przechodzi proces transformacji, aby uzdrowić sytuację szpitala. W przyszłości planowana jest także w placówce tzw. onkologia jednego dnia, czyli jednodniowa chemioterapia.

O tym, że rozwój przebiega w dobrym kierunku świadczy zainteresowanie mieszkańców poradniami działającymi w turkowskim szpitalu. Jak zauważył dyrektor SP ZOZ Krzysztof Sobczak, poradnia kardiologiczna w ubiegłym roku przyjęła blisko 3,5 tys. pacjentów.

- Widzimy jak bardzo była potrzebna mieszkańcom powiatu, którzy bardzo chętnie z niej korzystają. Myślę, że podobna sytuacja będzie z tymi dwoma poradniami, które otwieramy od 1 maja. Mamy nadzieję, że kolejne decyzje zwiększające decyzje do specjalistycznej opieki medycznej w SP ZOZ w turku pozwolą na poszerzenie możliwości mieszkańców, którzy nie będą musieli szukać daleko specjalistów, a z drugiej strony liczymy na pozytywny wpływ jeśli chodzi o sytuację przychodową szpitala - podkreślał Krzysztof Sobczak.

Starosta Dariusz Kałużny przypomniał, że w tej kadencji samorządu powiatowego służba zdrowia to jeden z priorytetów.

- Mimo trudnej sytuacji w jakiej znajdują się wszystkie szpitale w kraju dyrekcja i personel medyczny podejmą takie działania aby ten nasz szpital rozwijać. Powiat turecki to jedyny powiat w kraju, który ma koordynatora zdrowia psychicznego. Niebawem wyjdzie ze skrzydła szpitala wydział komunikacji, a powstanie centrum zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży i dorosłych - mówił starosta. Wsparcie dla SP ZOZ w Turku zadeklarował również Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Jan Smak.

Już w sobotę, 6 kwietnia będzie okazja, aby skorzystać z bezpłatnej diagnostyki w turkowskim szpitalu, w ramach tak zwanej Białej Soboty. To pierwsza z kilku zaplanowanych akcji, a prowadzone badania będą dotyczyć pomiaru poziomu cukru we krwi, badania i oceny EKG, pomiaru ciśnienia tętniczego. REJESTRACJA W IZBIE PRZYJĘĆ W SZPITALU W TURKU W DNIU BADANIA tj. sobota - 6 kwietnia, w godz. od 12.00 do 14.00.

W planach są już kolejne wydarzenia związane zbadaniami profilaktycznymi.