2024.03.18

Zdrowie i edukacja, czyli sobota w Turku pod znakiem profilaktyki

Pod znakiem profilaktyki upłynął pierwszy dzień rodzinnego pikniku zorganizowanego w Zespole Szkół Technicznych w Turku. Były nie tylko wykłady, ale też możliwość wykonania podstawowych badań diagnostycznych.

Sobotnia część rodzinnego pikniku to przede wszystkim edukacja prozdrowotna i profilaktyczna.

- Tak jak powiedziałem na początku kadencji, służba zdrowia będzie priorytetem i tak robimy. Bardzo się cieszę, że możemy gościć tutaj w Zespole Szkół Technicznych w Turku - mówił starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny.

Gości powitała także dyrektor ZST, Aneta Kurzawa.

- Jako szkoła prowadzimy wiele działań profilaktycznych. Dbamy o to, aby młodzież, która ma do czynienia z różnymi rzeczami zwracała uwagę na to, że to, co jest najcenniejsze to nasze zdrowie. Dzisiejsze spotkanie przysłuży się tym działaniom profilaktycznym, abyśmy wszyscy doceniali to, co najcenniejsze - podkreślała dyrektor technikum.

Zebrani mieli okazję wysłuchać wykładu dotyczącego rozpoznawania nowotworów jajnika i prostaty, który poprowadzi dr h.med Wojciech Małecki onkolog. Następnie prelekcję nt.profilaktyki nowotworowej przeprowadzili przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku. Koniński Klub „Amazonki” przygotował natomiast prezentacją dotyczącą nowotworów piersi. Ponadto wszyscy chętni mogli wykonać badanie markerów nowotworów jajnika i prostaty.