2022.06.22

Energa wspiera edukację OZE w Powiecie Tureckim

None

Grupa Energa pogłębia współpracę z samorządem Powiatu Tureckiego. Uczniowie tamtejszych szkół ponadpodstawowych będą mogli bliżej poznać odnawialne źródła energii działające i powstające w gm. Przykona. Powiat Turecki, Energa Green Development (EGD) i Energa Wytwarzanie (EWY) podpisały 22 czerwca br. list intencyjny odnośnie współpracy w tym zakresie.

Współpraca ma objąć uczniów trzech szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu tureckiego oraz Zespołu Placówek Edukacyjno-Wychowawczych w Turku. Oferowane im będą nie tylko wyjazdy na budowane przez EGD obiekty energetyki odnawialnej, ale także praktyki na aktywach zarządzanych przez EWY. Strony będą też współpracować na rzecz zwiększania kompetencji samych nauczycieli przedmiotów zawodowych, z wykorzystaniem zarówno technologii, jak i wiedzy pracowników zaangażowanych spółek.

Spółki Grupy Energa postrzegają tego typu inicjatywy jako działania na rzecz zapewnienia sobie w przyszłości młodych, wykwalifikowanych kadr. Samorząd powiatowy poszukuje z kolei możliwości dalszego wspierania edukacji i zawodowego rozwoju mieszkańców, zaś Grupa Energa jest pod tym względem sprawdzonym partnerem z wieloletnim doświadczeniem w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania lokalnych wspólnot.

- W powiecie tureckim leży gm. Przykona, wobec której Grupa Energa ma duże plany inwestycyjne. To tam znajdują się tereny zrekultywowane po odkrywce węgla brunatnego. My w tych samych gruntach dostrzegamy wielki potencjał dla rozwoju OZE i pozyskiwania czystej, zielonej energii. Już od dwóch lat pracuje tam farma wiatrowa Przykona, a na różnych etapach realizacji są aż trzy kolejne projekty fotowoltaiczne, w tym finalizowana już farma PV Gryf. Z tego względu Grupa Energa postrzega się jako ważny element przyszłości powiatu tureckiego, chcemy więc aktywnie uczestniczyć w jej tworzeniu. Nie tylko poprzez budowę kolejnych aktywów, ale także poprzez wspieranie lokalnej społeczności. Powiat turecki oraz gmina Przykona stanowią wzór współpracy samorządów z biznesem, czego dowodem są nie tylko oddawane do eksploatacji kolejne inwestycje, ale również nowe inicjatywy, które na bieżąco są omawiane z lokalnymi władzami – podkreśla Szymon Wojnicki, Prezes Zarządu EGD.

- Polska energetyka będzie zmierzać w coraz bardziej zielonym kierunku, w związki z czym potencjał źródeł odnawialnych i ich znaczenie w krajowym miksie energetycznym będą rosły. Jednak ta transformacja musi przebiegać w sposób bezpieczny, do tego zaś wśród wielu innych czynników niezbędna jest wykwalifikowana kadra. Dlatego dla naszej branży istotne jest, że przyuczanie do energetyki odnawialnej odbywa się już nie tylko na studiach wyższych, ale także w szkołach ponadpodstawowych i zawodowych. Zapewnienie energetyce dopływu świeżej krwi jest istotne dla wszystkich, więc każda inicjatywa wspierająca edukację młodzieży w tym zakresie jest niesamowicie wartościowa – mówi Romualda Gałęzewska, Wiceprezes Zarządu EWY obecny na podpisaniu listu intencyjnego.

- Zawsze wspieramy możliwości rozwoju młodzieży w szkołach prowadzonych przez Powiat Turecki. Cieszymy się, że do szacownego grona partnerów - przedsiębiorców dla naszych szkół, czyli ZSR CKP w Kaczkach Średnich, I LO w Turku, ZST w Turku oraz ZPEW w Turku, dołączają Energa Green Development oraz Energa Wytwarzanie. Liczymy na owocną współpracę w ramach podnoszenia kompetencji w tych jakże ważnych i przyszłościowych branżach związanych z produkcją zielonej energii oraz na inna wspólną aktywność włączającą naszą młodzież, jak chociażby wspólne przygotowanie konferencji tematycznej – dodaje Dariusz Kałużny, Starosta Turecki.

W ramach uzgodnień pomiędzy stronami już w dniu podpisania listu intencyjnego na teren finalizowanej budowy farmy fotowoltaicznej PV Gryf udała się zorganizowana wycieczka uczniów. Wychowankowie Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich z klas Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej mieli okazję z bliska przyjrzeć się źródłom odnawialnym Grupy Energa i porozmawiać z pracującymi nad realizacją projektu ekspertami.

Kierunek ku zielonej energii

Na terenie powiatu tureckiego, w gm. Przykona, Grupa Energa posiada ok. 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego kopalni Adamów. Zgodnie z analizami na tych terenach powstać mogłyby źródła odnawialne o łącznym potencjale mocy zainstalowanej szacowanym na ok. 160 MW.

Już w lipcu 2020 roku uruchomiona została tam farma wiatrowa Przykona o mocy zainstalowanej ok. 31 MW, która w ubiegłym roku wyprodukowała dość energii elektrycznej, aby zasilić ok. 35 tys. gospodarstw domowych. W jej bezpośrednim sąsiedztwie budowana jest farma fotowoltaiczna PV Gryf o mocy 20 MW, a także mniejsza instalacja o mocy do 1 MW. Spółka Energa Green Development przygotowuje się też do rozpoczęcia prac budowlanych dla kolejnej tego typu jednostki – pierwszego etapu farmy PV Mitra, zaprojektowanego na moc zainstalowaną 65 MW.

Grupa Energa od dawna ukierunkowana jest na rozwój OZE i posiada jeden z najbardziej zielonych miksów energetycznych w Polsce – aż 39% mocy zainstalowanych w aktywach wytwórczych pochodzi z OZE. Wraz z przejęciem kapitałowym przez Grupę ORLEN i rozpoczęciem procesu integracji ten strategiczny kierunek uległ dodatkowej intensyfikacji. Zgodnie ze strategicznym planem rozwoju Grupy Energa do końca 2030 roku obecny potencjał mocowy w źródłach odnawialnych, wynoszący ok. 0,5 GW, ma wzrosnąć kilkukrotnie.