Zbiornik "Jeziorsko"

Zbiornik Jeziorsko– to zbiornik retencyjny na Warcie, który zajmuje około 43 km2. Położony na pograniczu powiatów poddębickiego, sieradzkiego oraz tureckiego, między miastem Wartą na południu, a miejscowością Skęczniew na północy, gdzie zlokalizowano zaporę.

Użytkowanie wód i obrzeży zbiornika jest bardzo intensywne. Wykorzystywany jest dla celów turystyczno - rekreacyjnych. Obrzeża zbiornika zabudowuje się domkami letniskowymi i urządza się pola namiotowe.

Amatorzy sportów wodnych mogą uprawiać tu liczne dyscypliny wodne. Każdego roku rozgrywane są tu zawody kajakowe i motorowodne.

Istotna jest także krajobrazowa wartość Jeziorska. Liczne punkty widokowe na krawędzi pradoliny Warty, po obu stronach zbiornika, pozwalają podziwiać rozległe widoki i przyciągają tłumy turystów, zwłaszcza w weekendy.

Również miłośnicy przyrody, zwłaszcza ptaków, będą zadowoleni. Zbiornik stworzył bowiem ciekawy obszar florystyczny i faunistyczny i stał się ogromną atrakcją pod względem ornitofauny. Wokół "Jeziorska" można zobaczyć i posłuchać przedstawicieli ponad 250 gatunków ptaków wodnobłotych takich jak: kormorany, źurawie, bataliony, czy też kilka gatunków gęsi. Zbiornik Jeziorsko jest obiektem wyjątkowo atrakcyjnym i łatwo dostępnym.

Warto wiedzieć

Szlak dla turystów pieszych prowadzi od strony miasta Warta, z południowego krańca zbiornika wzdłuż wschodniego brzegu, mniej więcej do połowy jego długości. Warto zboczyć na mniej znane ścieżki - lasy obfitują w grzyby.

Można objechać zbiornik rowerem. Dla ambitnych odpowiednia będzie pora, gdy poziom wody jest najwyższy, a trasa wokół najdłuższa. Można wybrać mniejsze odcinki linii brzegowej albo ciekawsze punkty topograficzne.

Najciekawszy jest chyba jednak spływ kajakowy - można zaplanować etapy „przyrodnicze” i „techniczne” (pompownia, elektrownia, tama i śluzy); czeka nas forsowna przenoska kajaków przy zaporze - w sprzyjających warunkach co najmniej 600 m.

W wielu miejscowościach na obu brzegach są kempingi, kąpieliska, przystanie, ośrodki wypoczynkowe i wędkarskie, np. w Pęczniewie - wypożyczalnia kajaków i port jachtowy; w Zaspach Miłkowskich - ładna plaża; w Kościankach (2,5 km od Skęczniewa) - ośrodek wypoczynkowo-żeglarski.

Ośrodek Wypoczynkowo - Żeglarski "RAFA" w Kościankach (nad zalewem Jeziorsko)
tel.0 608 108 431