2017.03.21

Innowacyjna energetyka w Powiecie Tureckim

Wychodząc naprzeciw przemianom w przemyśle paliwowo - energetycznym w Powiecie Tureckim, Starosta Turecki Mariusz Seńko, Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski przy współpracy  Wielkopolskiej Agencji Zarządzania Energią i Tureckiego Inkubatora Przedsiębiorczości zorganizowali w dniu 14 marca br. Seminarium pt: „ Innowacyjna energetyka lokalna w Wielkopolsce - Koncepcja Klastrów Energii”.

Organizatorzy podjęli inicjatywę zainteresowania lokalnych samorządowców, przedsiębiorców oraz osoby fizyczne ideą tworzenia w Powiecie Tureckim klastrów energetycznych będących alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii.

Zaproszeni na seminarium eksperci w dziedzinie energetyki lokalnej przekazywali wiedzę  nt. efektywności energetycznej obszarów korzystających z odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciele WAZE - Stefan Pawlak wraz prezesem Andrzejem Bobrowskim omówili korzyści z wytwarzania zielonej energii oraz przybliżyli potencjał finansowy możliwy do uzyskania ze źródeł zewnętrznych (można uzyskać nawet do 85% dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej). Wspomniano także o nowych technologiach związanych z publicznym oświetleniem – Jacek Walski  ze spółki PREDA, z których mogą korzystać lokalne samorządy.

Zaznaczono, że idea lokalnych systemów zasilania zdaje się nabierać realnych kształtów, znajdując swoje odzwierciedlenie w przepisach nowelizacji ustawy o OZE. Podczas seminarium postawiono jednak pytanie czy instrumenty, które daje do dyspozycji ustawodawca, są wystarczające do tego, by w Polsce mogły powstać lokalne systemy zasilania w ustawie zwane klastrami energetycznymi.

Klaster energetyczny to w rozumieniu ustawy cywilnoprawnej porozumienie, w skład którego mogą wchodzić osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki nieposiadające osobowości prawnej, jednostki naukowe, jednostki badawczo-rozwojowe lub jednostki samorządu terytorialnego, dotyczące wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania, dystrybucji lub obrotu energią z odnawialnych źródeł energii lub z innych źródeł lub paliw, w ramach jednej sieci dystrybucyjnej. Natomiast korzyści wynikające z uczestnictwa w klastrach energetycznych to tańsza energia i ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.

Starosta Turecki Mariusz Seńko podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Powiat Turecki realizując swoje rozwojowe cele strategiczne związane z tworzeniem regionu wyróżniającego się na tle innych, pozyskał pokaźne kwoty z funduszy zewnętrznych na realizację projektów  związanych z wprowadzeniem  innowacji i nowoczesnych technologii w kształceniu zawodowym, w tym również w obszarze  odnawialnych źródeł energii – projekt realizowany będzie w Zespole Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich.

Starosta zauważył również, że rolą współczesnego samorządu w celu budowania nowego wizerunku i nowej marki Powiatu Tureckiego jest również wspieranie wszelkich inicjatyw przedsiębiorców, którzy działając w sferze rozwoju idei „zielonej energii” będą wykorzystywać innowacje, w tym przypadku odnawialne źródła energii.

Organizatorom seminarium zależy na zainicjowaniu dyskusji publicznej wśród środowisk powiatu tureckiego nad tym ważnym zagadnieniem, celem podjęcia działań wprowadzających innowacyjne zmiany pozyskiwania niekonwencjonalnych źródeł energii w naszym regionie.