2022.04.22

Kolej do Turku zakwalifikowana do etapu realizacji

None

Dziś Starosta Turecki Dariusz Kałużny oraz Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński wzięli udział w konferencji prasowej zorganizowanej przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i posła na sejm RP Ryszarda Bartosika.

Konferencja była w całości poświęcona realizacji projektu "Budowy nowego połączenia kolejowego Turek- Konin". Ryszard Bartosik od samego początku jako poseł zabiegał o możliwość dofinansowania projektu w ramach programu Kolej+.

"Chciałbym podziękować przede wszystkim samorządowi Powiatu Tureckiego, który podjął stosowne uchwały, najpierw apel potem uchwałę bez głosu sprzeciwu. Za samorządem powiatowym poszły samorządy gminne, a mnie bardzo cieszy to, że w ślady Powiatu Tureckiego poszedł Powiat Turecki i podjął uchwałę popierającą to zadanie. Świadczy to o tym, że samorządowcy rozumieją potrzebę rozwoju naszego regionu. Wbrew temu co próbowano forsować ta kolej będzie służyła nie tylko Turkowi ale całemu subregionowi konińskiemu... Miasto Konin i Powiat Koniński także będą miały z tego połączenia określone korzyści. Już sama inwestycja oznacza rozwój dla regionu " - mówił Ryszard Bartosik.

Minister przypomniał, że projekt poparł ZE PAK SA oraz firma Hillwood, która inwestuje na ponad 130 ha w gminie Stare Miasto.

Podziękował także Marszałkowi Województwa Wielkopolskiego za skuteczne złożenie wniosku z projektem. Wszystkie 5 projektów z terenu województwa wielkopolskiego zostało zakwalifikowane do III etapu jednak nowa linia to tylko połączenie do Turku.

Mieszkańcy będą mogli szybko i sprawnie i ekologicznie dojeżdżać do zakładów pracy zlokalizowanych na terenie sąsiednich gmin i powiatów.

"Nie chciałbym aby tymi 15 procentami wkładu własnego były obciążone samorządy lokalne. To trzeba powiedzieć dobitnie gminy Tuliszków, Stare Miasto, Turek, Gmina Turek, Powiat Turecki nie są w stanie podjąć się tego przedsięwzięcia. Jeśli miałyby przeznaczyć z budżetu kilka milionów złotych to zwiąże im ręce jeśli chodzi o inne inwestycje na wiele lat. Dlatego uważam, że 15 procent powinien pokryć samorząd województwa, ale powinien też czynić starania aby te 15 procent pozyskać z innych źródeł, ponieważ są takie możliwości."

"Warto podkreślić współpracę wszystkich gmin z terenu powiatu tureckiego - wszystkie gminy były za projektem powstania połączenia kolejowego do Turku, podobnie jak wszyscy radni Rady Powiatu Tureckiego poparli projekt." -zaznaczył Starosta Turecki Dariusz Kałużny i dodał, że cieszy się, iż do projektu dołączały stopniowo gminy z terenu powiatu konińskiego i sam Powiat Koniński. "To jest już ten czas, żeby Prezydent Miasta Konina zrozumiał jak ważna jest to inwestycja dla całego regionu, także dla Konina" -dodał Starosta.

Przewodniczący Piotr Szewczyński zaznaczył, że kolej to krwioobieg gospodarki i z pewnością przyczyni się do rozwoju naszego regionu

Celem Programu jest uzupełnienie sieci kolejowej o połączenia kolejowe miejscowości o populacji powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie posiadają dostępu do połączeń pasażerskich z miastami wojewódzkimi lub takich, które posiadają dostęp do kolei, ale istniejące połączenia wymagają usprawnienia. W skrócie program ma niwelować wykluczenie komunikacyjne oraz sprzyjać zrównoważonem rozwojowi kraju.

#KolejnaTurek