2018.07.03

Kolejne możliwości rozwojowe dla młodzieży z Powiatu Tureckiego

Strona dotyczy projektu Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego 2016 - 2019
współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020
poddziałanie WRPO 8.3.1 - Kształcenie zawodowe młodzieży – tryb konkursowy

W ramach projektu - Kształcenie zawodowe młodzieży priorytetem w rozwoju społeczno – gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Turku i Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich od początku wakacji uczestniczą w specjalnych, płatnych stażach. Począwszy od poprzedniego roku aż do 2019 r. odbywają się cyklicznie w renomowanych firmach z terenu powiatu tureckiego i nie tylko!

Udział w stażu poprzedziło dwudniowe szkolenie Lider Lean Manufacturing ukazujące mechanizmy zarządzania produkcją w przedsiębiorstwie. Każdy uczestnik szkoleniaposiadł wiedzę dotyczącą metod i narzędzi optymalizujących wykorzystanie dostępnych zasobów zgodnie z zasadą „szczupłego” wytwarzania.

Młodzież, dzięki odbytym stażomma przed sobą perspektywiczną szansę rozwoju poprzez zdobycie pierwszych umiejętności zawodowychu pracodawców, u których kształcenie jestzgodne z zapotrzebowaniem rynku pracy, w branżach z największympotencjałemrozwojowym i strategicznym dla naszego regionu. Uczniowie z powiatu tureckiego już na etapie kształcenia ponadgimnazjalnego podejmą pracę w wiodących branżach stymulujących rozwój wielu różnychśrodowisk: projektantów, informatyków, grafików, mechatroników, kontrolerów jakości, operatorów CNC.Sektoryte w ostatnich latach uległyistotnym przeobrażeniom, zmieniając się z tradycyjnego obszaru w wysoce wyspecjalizowany segment „wnętrz przyszłości”, gdzie wykorzystuje się inteligentne technologie i rozwiązania. Poznają także specyfikę pracy w branżach „przemysłu jutra”, odznaczającego się wdrażanieminnowacyjnych procesów technologicznych i obsługąwyspecjalizowanych maszyn.

Podjęcie stażu otwiera szereg możliwości samorozwoju, kładzie nacisk na zdobywanie i poszerzania kompetencji zawodowych. Daje realną szansę na późniejsze zatrudnienie w danym przedsiębiorstwie i stwarza warunki skrócenia czasu adaptacji przyszłych pracowników. Projekt adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych ukierunkowany jest więc na zdobywanie konkretnych umiejętności, a nie tylko wiadomości teoretycznych.