2020.04.03

Komunikat Starosty Tureckiego 03.04.2020

Pracują całą dobę, siedem dni w tygodniu, walcząc z koronawirusem – mowa o najbardziej zaangażowanych w regionie pracownikach służby zdrowia, pracownikach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a także straży i policji. To właśnie do nich płynie teraz wsparcie ze strony samorządowców, przedsiębiorców i prywatnych osób. Dzięki podejmowanym inicjatywom już wkrótce do tureckiego szpitala trafi nowy sprzęt.

Samorządy wsparły powiat turecki środkami, które przeznaczone zostaną na zakup zarówno tomografu komputerowego, jak i respiratora. To sprzęt niezbędny do ratowania zdrowia i życia naszych mieszkańców.

Każdy dzień przynosi obecnie nowe wyzwania, ale też kolejne akcje, które niosą pomoc. Dzięki wsparciu posła Ryszarda Bartosika, Starosty oraz radnych Prawa i Sprawiedliwości, Niezależnych i niezrzeszonych radnych z powiatu tureckiego i miasta Turku, którzy wyszli z inicjatywą i z własnych środków złożyli się na sprzęt medyczny. Będzie to kardiomonitor z modułem kapnografu.

Podziękowania należą się w tym miejscu nie tylko włodarzom gmin, ale też przedsiębiorcom, osobom fizycznym dzięki którym do SP ZOZ w Turku trafiają także środki ochrony osobistej czy też płyn do dezynfekcji. Nieocenione jest wsparcie lokalnych firm, prywatnych osób, które przekazują służbom ratunkowym nie tylko środki ochronne, ale też między innymi ciepłe posiłki.

Warto jednak pamiętać o prośbie dyrekcji tureckiego szpitala, aby nie dokonywać zbiórek i tym bardziej zakupu sprzętu medycznego bez wcześniejszych konsultacji. To ważne, aby uniknąć zakupów, które ze względów formalnych nie będą mogły być wykorzystane przez personel na terenie szpitala, gdyż nie będą posiadały niezbędnych certyfikatów, dopuszczeń lub dokumentów pozwalających na ich bezpieczne użytkowanie przez personel medyczny.

Dotychczas na terenie Powiatu Tureckiego potwierdzono jeden przypadek zachorowania na COVID-19. Do zarażenia doszło w kaliskim szpitalu, gdzie obecnie przebywa kobieta zakażona Sars-CoV-2. Służby z naszego powiatu pozostają w gotowości, a do szpitala w Turku wciąż napływa pomoc. Powiatowy sztab zarządzania kryzysowego pozostaje w pełnej współpracy ze służbami. Najważniejsze teraz jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i pozostawanie w domach, a także przestrzeganie wszelkich innych zakazów oraz zaleceń.

Starosta Turecki

Dariusz Kałużny