2017.09.15

Konferencja "Języki obce do zadań specjalnych" z konkretnymi efektami

Kształcenie wielojęzykowe  stanowi dominantę edukacyjną nowoczesnych państw europejskich. W obecnej rzeczywistości społecznej znajomość jednego języka obcego jest już niemal koniecznością, absolutnym minimum. Wobec tego wymagana będzie umiejętności posługiwania się kilkoma językami. Tegoroczna konferencja “Języki obce do zadań specjalnych” odbyła się 15.09.2017r. z inicjatywy Starosty Tureckiego Mariusza Seńko i Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Turku Danuty Szczepanik.

Panel dyskusyjny w licealnej auli był pierwszym etapem dwudniowego wydarzenia pod hasłem Dni języków obcych w Powiecie Tureckim. Konferencję objęło honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Spotkanie miało charakter międzynarodowy i dotyczyło współpracy, korzyści i możliwości płynących z tej współpracy. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. zastępca dyrektora Kuratorium Oświaty w Poznaniu Delegatura w Koninie Agnieszka Mirecka – Katulska, radna Powiatu Tureckiego Aneta Seńko, członek zarządu Ambro Logistics Janusz Ambroziak, dyrektor Sun Garden Witold Jarecki, prezes Mirandy Piotr Bąk oraz zaproszeni wójtowie i burmistrzowie z terenu powiatu tureckiego, kaliskiego, poddębickiego, sieradzkiego, a także kierownicy i dyrektorzy jednostek oświatowych, nauczyciele, praktycy biznesu oraz młodzież z liceum.  

Spotkanie zainaugurował Starosta Turecki Mariusz Seńko, który podkreślał, że zasoby naturalne oparte na węglu, które stanowiły rozwój społeczno - gospodarczy przez ostatnie 50 lat - wyczerpały się w powiecie tureckim. Wobec tego przyszłość regionu tkwi w sile kolejnych pokoleń i już dziś należy zadbać o jej kształt. Spotkanie pokazało zgromadzonym, jakie inicjatywy planuje podjąć Powiat Turecki w szkołach oraz jak będzie przebiegała koordynacja tych działań na rzecz programu wielojęzyczności w partnerstwie z instytucjami, które zadeklarowały swoje wsparcie. O tym dlaczego opłaca się wcześnie rozpocząć przygodę z językiem niemieckim mówili specjaliści z Niemiec, Zastępca Dyrektora Instytutu Goethego w Warszawie Ulrike Würz oraz Konsultant ds. Nauczania Języka Niemieckiego z Instytutu Geothego Christoph Mohr. Naukowcy działają w instytucie, który ma 149 siedzib w 93 krajach na całym świecie. Przekonywali, że bardzo ważne jest, by już na etapie wieku dziecięcego wprowadzać naukę języków obcych. Młodzi ludzie chłoną wiedzę wszystkimi zmysłami, dlatego naturalnie i z dużą łatwością przyswajają sobie nowe wiadomości językowe. W trakcie spotkania Starosta Turecki podpisał porozumienie z przedstawicielką Instytutu Goethego dotyczące cyklu szkoleń dydaktyczno - metodycznych dla nauczycieli - germanistów prowadzonych przez specjalistów do spraw nauczania języków obcych. O kolejnej, niezwykle istotnej kwestii opowiadała Dyrektor ds. Egzaminów Cambridge English British Council Justyna Powałowska. Egzaminy Cambridge English są dobrze znane na całym świecie i uznawane przez szkoły, uniwersytety oraz pracodawców z sektora prywatnego i publicznego we wszystkich krajach anglojęzycznych. Uczniowie z powiatu tureckiego, którzy po odbyciu odpowiedniej liczby godzin języka w procesie kształcenia  uzyskają pozytywny wynik egzaminu, zdobędą honorowany na całym świecie certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego zgodny ze Skalą Poziomów Rady Europy (CEFR). Kolejnym efektem konferencji  było podpisane porozumienia współpracy pomiędzy  Cembridge English Britush Council a I Liceum Ogólnokształcącym w Turku.

Swój wykład wygłosiły zgromadzonym także Doradca języka niemieckiego ZfA przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec Andrea Goldman oraz Angelika Menze, które zajmują się tworzeniem szkół niemieckich na całym świecie oraz wspierają sieć placówek, w których młodzież przygotowuje się do certyfikatu Deutsches Sprachdiplom DSD. Wobec tego, w szkołach z terenu powiatu tureckiego uczniowie będą mieli szansę na zdobycie tego certyfikatu.

Przykładami dobrym praktyk podzielili się z gośćmi Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku Maria Kukulska oraz praktyk biznesu, Dyrektor handlowy G Data Software Polska z Piły Piotr Klockiewicz oraz pełnomocnik zarządu ds. projektów międzynarodowych – Centrum Kształcenia Zawodowego Przemysłu Budowlanego Berlina i Brandenburgii Jacek Jeremicz. Ich wypowiedzi potwierdziły, że na podstawie różnych doświadczeń i z różnych perspektyw znajomość przynajmniej dwóch języków obcych i posiadanie kompetencji interkulturowej są współcześnie nieodzowne. Podpisano następne porozumienie, tym razem pomiędzy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Turku Marią Kukulską a dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Turku Wielettą Adamiak. Przedmiotem  porozumienia były ustalenia dotyczące programu wsparcia edukacji wielojęzycznej z zastosowaniem nowoczesnych technologii.  Głos zabrali takze uczniowie I LO w Turku, którzy opowiedzieli o udziale w międzynarodowych projektach m.in.: Ruhr Games, Girls, Trebnitz.

Powiat Turecki zamierza realizować działania w obszarze edukacji, które będą nakierowane na aktywności związane z matematyką, informatyką, środowiskiem naturalnym, techniką oraz z językami  obcymi.  - Zamierzamy w najbliższym czasie we współpracy z naszymi kolegami z samorządów gminnych przygotować wniosek aplikacyjny dotyczący pozyskania środków na wymienione przeze mnie aktywności – mówił Starosta Turecki.

Przykład zawartego porozumienia dotyczącego nauki języka niemieckiego w klasach I– III jest modelem, który należy rozszerzać w ramach współpracy  pomiędzy poszczególnymi grupami interesariuszy o kwestie związane z doradztwem zawodowym, nauką programowania już od I klasy szkoły podstawowej i związane z upraktycznieniem nauki języków obcych. Dzisiejsza konferencja była więc okazją do wymiany doświadczeń i koncepcji, a co najważniejsze dała konkretne efekty w postaci porozumień, których postulaty już niebawem będą realizowane w szkołach.



Zdjęcia