Osoby z Powiatu Tureckiego zakażone obecnie (dane na dzień 30.09.2020 r.) koronawirusem SARS-CoV-2: 30 (+5)
Więcej informacji

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem SARS-CoV-2 w Powiecie Tureckim na dzień Sept. 30, 2020 roku:

• Osoby poddane izolacji domowej: 29 (+3)
  • Osoby w izolatorium: 2
  • Osoby hospitalizowane: 9 (-1)

2020.09.01
Nowy rodzinny dom dziecka w Powiecie Tureckim

W poniedziałek 31-go sierpnia w gabinecie Starosty Tureckiego Dariusza Kałużnego Państwo Mariola i Andrzej Prużyńscy podpisali umowę na prowadzenie rodzinnego domu dziecka. W uroczystości wzięła udział także Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Edyta Michalak. Państwo Prużyńscy z Dąbrowy (gm. Brudzew) od lat opiekują się dziećmi  jako zawodowa rodzina zastępcza. Obecnie pod ich opieką znajduje się szóstka dzieci. Pani Mariola i Pan Andrzej Prużyńscy mają olbrzymie doświadczenie w opiece zastępczej, tym bardziej, że wychowali także ośmioro własnych dzieci. Od dzisiejszego dnia wychowaniem potrzebujących dzieci z terenu powiatu zajmować się będą prowadząc rodzinny dom dziecka, który też jest formą rodzinnej pieczy zastępczej. Rodzinny dom dziecka Państwa Marioli i Andrzeja Prużyńskich w Dąbrowie będzie już trzecim domem tego typu w Powiecie Tureckim.

Praca rodziców zastępczych sprawia nam dużą satysfakcję. Cieszymy się bardzo z każdego sukcesu choćby najmniejszego, z każdego uśmiechu jaki się pojawia na buziach dzieci. Prowadząc rodzinny dom dziecka będziemy mogli tych uśmiechniętych buzi mieć więcej, ponieważ będziemy mogli przyjąć pod opiekę więcej dzieci – mówiła Mariola Prużyńska.

Państwo Prużyńscy są profesjonalnymi rodzicami zawodowymi. To wieloletni rodzice zastępczy – 24 dzieci skorzystało z ich wsparcia. Rodzinny dom dziecka to także kolejny etap rozwoju zawodowego, ponieważ tak również można patrzeć na rodzicielstwo zastępcze. Jestem bardzo zadowolona, że PCPR pozyskuje kolejnych specjalistów w tej dziedzinie - powiedziała Dyrektor Edyta Michalak.

Rodziców do włączenia się w ideę sprawowania pieczy zastępczej zainspirował przed laty artykuł w czasopiśmie „Przyjaciółka”, o rodzinie która prowadziła rodzinny dom dziecka. Pierwsze dzieci trafiły do nich w 2004 roku.

Najważniejsze to kochać dzieci i mieć potrzebę niesienia pomocy. Dla mnie mottem są słowa piosenki Stanisława Sojki: Życie nie tylko po to jest, by brać/ Życie nie po to, by bezczynnie trwać/ I aby żyć siebie samego trzeba dać – powiedziała Pani Mariola.

Niektóre dzieci po przejściach wymagają sporego wysiłku aby je wychować i odpowiednio nimi pokierować, ale kiedy wchodzą z sukcesem dorosłość, satysfakcja rodziców nie ma sobie równych.