2023.08.21

Oddział Ginekologiczno – Położniczy w SP ZOZ w Turku na miarę XXI wieku

Dziś miało miejsce oficjalne oddanie do użytku nowo wyremontowanego Oddziału Ginekologiczno – Położniczego z salą porodową i Oddziałem Noworodkowym w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Turku.

Nowoczesny wygląd sal, wysoki standard wyposażenia medycznego, przestrzenne wnętrza, komfortowe warunki dla pacjentek i ich nowonarodzonych dzieci, a także dla personelu medycznego -  tak w skrócie można opisać całkowicie zmodernizowany oddział. Inwestycja została zrealizowana dzięki Rządowemu Funduszowi Inwestycji Lokalnych, w ramach którego Powiat Turecki pozyskał 12.000.000 zł.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Przewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Piotr Szewczyński, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Jan Smak, Dyrektor SP ZOZ w Turku Krzysztof Sobczak, Ordynator dr Marek Bakalarz oraz Położna Oddziałowa Anna Zielińska.

W ramach inwestycji Powiat Turecki dokonał generalnej przebudowy Oddziału Ginekologiczno- Położniczego z salą porodową i Oddziałem Noworodkowym. Zakupiono mammograf cyfrowy na wyposażenie działu diagnostyki obrazowej oraz automatyczny agregat prądotwórczy. Do dyspozycji pacjentek przebywających na oddziale jest także doradca żywieniowy oraz psycholog. Z myślą o przyszłych rodzicach zafunkcjonuje również profesjonalna szkoła rodzenia.

-Działamy na rzecz rozwoju tego powiatu. Postawiliśmy przede wszystkim na zdrowie i życie mieszkańców. To nie pierwsze miliony. Remontowaliśmy inne oddziały, przekazywaliśmy środki na sprzęt, karetki pogotowia, tych milionów było bardzo dużo. Przyszedł czas na ten oddział. To jest najważniejsza inwestycja oprócz tych drogowych inwestycji, bo ona dotyczy zdrowia i życia - jak podkreślił Wiceminister Bartosik ważne jest by dzieci przychodziły na świat w godnych warunkach i tego właśnie dowodem jest niniejszy oddział.

- Bardzo się cieszę, że Samorząd Powiatu Tureckiego obecnej kadencji - dzięki wielkiemu wsparciu Ministra Ryszarda Bartosika - zrealizował obiecane remonty w powiatowym szpitalu. My nie rzucamy słów na wiatr. To, jak teraz wyglądają oddziały jest powodem do naszej dumy, a świadczenia medyczne w naszym szpitalu są już na bardzo wysokim poziomie. Nasze hasło od początku kadencji brzmiało „inwestujemy w przyszłość”. Chyba większej i lepszej inwestycji nie ma - mówił Starosta Turecki Dariusz Kałużny, przypominając, że jednym z priorytetów Powiatu Tureckiego jest inwestycja w służbę zdrowia, a ponad 20 mln zł przeznaczono na wszelkie inwestycje właśnie w tej dziedzinie.

Należy także dodać, że oddział w trakcie przebudowy nigdy nie przestawał funkcjonować, prace zostały podzielone na etapy w taki sposób, aby nie przerywać świadczonych usług. Od początku remontu do dnia 16 sierpnia br. odbyło się 780 porodów – mówił Dyrektor szpitala Krzysztof Sobczak.

Remont oddziału nie tylko poprawił standardy opieki medycznej ale również stworzył otoczenie, które sprzyjać będzie zdrowiu i dobremu samopoczuciu pacjentek i ich dzieci. Najlepszym dowodem na to, że Oddział Ginekologiczno - Położniczy w turkowskim szpitalu to miejsce, w którym każda kobieta czuje wsparcie, troskę i profesjonalizm zespołu medycznego, jest załączony list od jednej z pacjentek – zachęcamy do przeczytania.