2021.03.01

Powiat Turecki pamięta o Wyklętych

1- go marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym roku jest to dzień wyjątkowy, gdyż obchodzimy 10. rocznicę ustanawiania z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Ponadto dzisiaj przypada 70. rocznica egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - wydarzenia, które stało się właśnie przyczynkiem do ustanowienie 1 marca - jako dnia pamięci o członkach powstania antykomunistycznego.

W samo południe 1 Marca 2021 r.- Radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, przedstawiciele Samorządu Powiatu Tureckiego, Gminy Turek, radni Miasta Turek oraz Dyrekcja Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich - oddali cześć Wyklętym poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy w miejscach pamięci i Ich kaźni.

W pierwszej kolejności delegacja Powiatu Tureckiego  pochyliła się w miejscu, gdzie więziono i torturowano 6 żołnierzy  z oddziału partyzanckiego „Groźny” - przed pamiątkową tablicą na budynku Galerii Staromiejskiej – ówczesnym posterunku Urzędu Bezpieczeństwa.
Kolejnymi miejscami oddania honoru Niezłomnym były: obelisk w lesie pod Małoszyną i miejsce zamordowania i pochówku żołnierzy, następnie mogiła na cmentarzu komunalnym w Turku –  gdzie zostały przeniesione prochy ofiar komunizmu.

Na koniec uczestnicy obchodów udali się do miejscowości Czyste, by złożyć kwiaty i zapalić znicze również w miejscu ostatniego schronu „Groźnego”.

Cześć ich Pamięci!