2018.01.31

Powiatowe centrum wiedzy rolniczej

Powiat turecki stał się 30 stycznia br. niekwestionowanym centrum wiedzy rolniczej. Do Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich przybyło wielu rolników chcących zgłębić wiedzę na temat eWniosków i nowej aplikacji, dzięki której można starać się o uzyskanie dopłat. Gospodarzami wydarzenia „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” byli: kierownik biura powiatowego ARiMR w Turku Tadeusz Gebler oraz dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich Krzysztof Świerk. Wybór miejsca na to spotkanie nie był przypadkowy bowiem, jak podkreślał Starosta Mariusz Seńko - to właśnie Zespół Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich stał się swoistym centrum rozwoju precyzyjnego rolnictwa w powiecie tureckim. Imponująca wystawa sprzętu rolniczego, którą goście mieli okazję zobaczyć przed wejściem do szkoły to nie „agro show” zorganizowane na potrzeby chwili lecz najnowocześniejsze maszyny rolnicze zakupione przez Powiat Turecki dla ZSR w Kaczkach, które będą służyły kształceniu młodzieży szkolnej i dorosłych. Przybyli na spotkanie rolnicy z naszego powiatu mieli także możliwość porozmawiania z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa i z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Rolnicy  dowiedzieli się też w jaki sposób mogą złożyć wnioski na dofinansowanie gospodarstw za pośrednictwem internetowego formularza. Forma aplikowani online o tego typu środki od 2018 roku jest obowiązkowa, dlatego warto było przybyć do Kaczek i dowiedzieć się, w jaki sposób można dokonać e-rejestracji.