2018.09.03

Rolnicy Powiatu Tureckiego podziękowali za tegoroczne plony

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września, rolnicy z Powiatu Tureckiego uczestniczyli w powiatowych obchodach Święta Plonów, połączonych z obrzędem dziękczynienia za pomyślnie zebrane płody rolne.

Organizatorami Powiatowo-Gminno-Parafialnych Dożynek, które odbyły się 2 września 2018 r, w Rogowie – Gmina Przykona byli: Starosta Turecki Mariusz Seńko, Wójt Gminy Przykona Mirosław Broniszewski oraz Proboszcz Parafii Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Kaczkach Średnich Ksiądz Kanonik Paweł Zalewski.

Kilkusetmetrowy, niezwykle barwny korowód dożynkowy tworzyły delegacje gmin z wieńcami, liczna grupa rolników, mieszkańców Powiatu Tureckiego, a także zaproszeni goście m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich, duchowni, burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu oraz radni powiatowi i gminni.
Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurował hymn państwowy w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Przykonie.

Po uroczystej mszy świętej w intencji rolników i ich rodzin, zgodnie z dożynkowymi obrzędami, honorowi starostowie dożynek – Pani Bogumiła Gromada oraz Pan Witold Świtaj - przekazali gospodarzom uroczystości chleb wypieczony z przykońskich plonów, który został podzielony wśród wszystkich gości.

Z dożynkowej sceny padały życzenia i słowa podziękowania dla rolników za trud włożony w zbiór tegorocznych plonów.

Starosta Turecki Mariusz Seńko w 100. rocznicę Niepodległości Polski oddał hołd mieszkańcom wsi oraz podkreślił, że dzięki wytężonej i mądej pracy rolników Powiatu Tureckiego, w naszej Ojczyźnie - chleba nigdy i nikomu nie zabraknie !

Ważnym punktem uroczystości była prezentacja wieńców dożynkowych ze wszystkich gmin naszego powiatu. Należy podkreślić, że tegoroczne wieńce przykuwały wzrok ujmującym ciepłem i niepowtarzalnym, ludowym charakterem. W ich wykonaniu nie było miejsca na przypadkowości. Wszystkie kłosy, kwiaty i zioła miały swoje miejsce i określoną symbolikę. Galeria misternie wyplecionych dzieł z plonów ziemi została poddana ocenie jurorów. Okazało się, że wszystkie wieńce zasłużyły na równorzędne nagrody.

Niedzielne święto upłynęło także pod znakiem kulinarnych zmagań. W szranki na garnki, łyżki i przyprawy stanęły przedstawicielki sołectw Gminy Przykona. Niepowtarzalne potrawy zaprawione smakiem tradycji, zapachem przykońskich warzyw i owoców oraz powiewem końca lata przedstawiono do konkursu na najlepsze tradycyjne jadło regionalne.

Dla gości dożynkowych organizatorzy przygotowali wiele atrakcji. W Rogowie nie zabrakło staropolskiego jadła i przysmaków przygotowanych przez gospodynie z Gminy Przykona oraz uczniów Zespołu Szkół Rolniczych i Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Pasjonaci mechanizacji rolnictwa mieli okazję do obejrzenia wystawy sprzętu rolniczego. Na najmłodszych czekała moc zabawy i rozrywki na dmuchanych zjeżdżalniach, natomiast dla wszystkich z poczuciem humoru wystąpił Kabaret NOWAKI. Dla miłośników podwórkowych standardów zagrała Kapela z Kopyta, a zwieńczeniem scenicznych występów był koncert Zespołu Disco Polo FOX.

A co na zakończenie? oczywiście – zabawa pod chmurką !

Zakończone zostało wspólne dzieło Boga, natury i ludzi. Pozostaje nam tylko powiedzieć – do zobaczenia za rok !