2016.12.01

Skuteczne nauczanie języków obcych w dobie globalizacji

W dniu 29 listopada br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego w Turku odbyła się konferencja naukowa pn. „Skuteczne nauczanie języków obcych w dobie globalizacji”, której organizatorami byli:  Starosta Turecki Mariusz Seńko, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie prof. Mirosław Pawlak oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Turku p. Danuta Szczepanik.

Adresatami konferencji, byli dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych,gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatów tureckiego, kolskiego i konińskiego oraz uczniowie I LO, ZST
w Turku oraz ZSR w Kaczkach Średnich.

„Demografia i zmiany w gospodarce Powiatu Tureckiego wymuszają na władzach samorządowych Powiatu Tureckiego podjęcie dyskusji w tworzeniu nowego oblicza Powiatu Tureckiego i wprowadzenia nowych rozwiązań dla regionu, którego rozwój gospodarczy będzie oparty na wiedzy. Kluczowym elementem stworzenia takiej gospodarki jest społeczeństwo. Aby takie społeczeństwo można było wykształcić konieczne są inwestycje w edukację nie tylko szczebla zawodowego, ale również edukację wielojęzyczną dzieci już w wieku przedszkolnym, które by móc odnaleźć się w nowej przestrzeni gospodarczej i społecznej muszą  nabywać nowych kompetencji” - stwierdził Starosta Turecki Mariusz Seńko.

Kolejny już raz zorganizowana w Powiecie Tureckim konferencja językowa to  inicjatywa, którą podjęli Powiat Turecki i ILO przy współpracy z PWSZ w Koninie w ramach strategii, której priorytetem jest wzmocnienie skuteczności nauki języków obcych. I Liceum Ogólnokształcące w Turku wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku edukacyjnego podejmuje we współpracy z partnerami działania zmierzające do rozszerzenia oferty edukacyjnej, tak aby absolwenci byli wyposażeni w większe możliwości komunikowania się niż osoba znająca tylko jeden język obcy.

Licznie przybyli uczestnicy konferencji podczas wykładów otrzymali szeroką wiedzę  nt. korzyści wynikających ze skutecznego nauczania języków na możliwości rozwojugospodarczego Powiatu Tureckiego, konieczności diagnozowania potrzeb i predyspozycji uczniów w zakresie uczenia się języków. Wykładowcy nakreślili jak uatrakcyjnić proces uczenia się języków obcych metodami projektowymi oraz określili rolę PWSZ w Koninie w kształtowaniu edukacji językowej w subregionie.

O przewadze wielojęzyczności, jako jednego z elementów rozwojowych regionu, mającej również  wpływ na rozwijanie kreatywność i poszerzanie horyzontów myślowych, podczas konferencji mówili:

Starosta Turecki Mariusz Seńko, prof. Mirosław Pawlak - Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie, wybitny anglista, wykładowca i pedagog, autor wielu publikacji metodycznych, recenzent prac doktoranckich, organizator konferencji naukowych i metodycznych, prof. Hanna Komorowska - pedagog, językoznawca, anglista oraz glottodydaktyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, która od 1989 r. jest delegatem Polski do Sekcji Językowej Rady Europy, zaś od 1992 prezesem Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego, opracowała oraz wcieliła w życie koncepcję kształcenia nauczycieli języków obcych, opracowała metodologię konstruowania programów nauczania języków, a także opracowała metodologię badań empirycznych w dydaktyce języka, dr Marek Derenowski - dr lingwistyki stosowanej, Kierownik Katedry Badań nad Uczeniem się i Nauczaniem Języków Obcych PWSZ  w Koninie, wykładowca metodyki i nauczyciel języka angielskiego, dr Bartosz Wolski członek katedry Badań nad Uczeniem się i Nauczaniem Języków Obcych oraz Patrycja Adamczewska – p.o. Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku.