Stadnina "Skarbiec" z Młodzianowa

Od 2003 roku we wsi Młodzianów położonej w południowo-wschodniej części Wielkopolski, w gminie Kawęczyn mieści się stadnina koni huculskich „Skarbiec”. W ekologicznym gospodarstwie Katarzyny i Andrzeja Majewskich prowadzona jest hodowla tej niezwykłej rasy, która z powodu małej liczby osobników i zagrożenia wyginięciem została objęta ochroną prawną przez międzynarodową organizację do zachowania rezerw genetycznych zwierząt. Stadnina prowadzi hodowlę w rzadko już spotykanym systemie tabunowym (bezstajennym), gdzie konie przez cały rok przebywają na pastwiskach.

Krycie klaczy odbywa się w systemie haremowym (ogier cały czas przebywa z klaczami i potomstwem). Klacze źrebią się w warunkach naturalnych na pastwiskach. Pierwsze tygodnie życia hartują organizmy źrebiąt, dzięki czemu w późniejszym życiu odznaczają się świetną kondycją zdrowotną. W pierwszych tygodniach życia źrebięta są przyzwyczajane do obecności ludzi. Ze względu na przyjazne usposobienie, spokój i równowagę wspaniale nadają się do jazdy dla dzieci, do hipoterapii (rehabilitacji niepełnosprawnych) oraz dla osób pragnących rozpocząć naukę jazdy konnej, a także wyśmienicie sprawdzają się jako konie zaprzęgowe.

Koń huculski zyskał miano „konia rodzinnego”, ponieważ jest on doskonałym towarzyszem dla każdego niezależnie od wieku. . Do „Skarbca” zaglądają najczęściej wycieczki szkolne i większe grupy, które organizują tam plenery plastyczne. Warto podkreślić, że wstęp do stadniny jest bezpłatny. W lutym 2007 roku gospodarstwo państwa Majewskich otrzymało nagrodę główną w konkursie HIT 2006 w kategorii "Rolnictwo - hodowla zwierząt" obejmującym teren województwa wielkopolskiego. Tytuł HIT 2006 został przyznany za utworzenie tabunowej hodowli koni huculskich na terenach nizinnych i wybitne osiągnięcia w zakresie ochrony zagrożonej rasy koni.

Stadnina Koni Huculskich „Skarbiec”
Katarzyna i Andrzej Majewscy
Młodzianów 26
62-704 Kawęczyn
tel. 691 712 961, (63) 288 72 30
email: hucul@huculskarbiec.com
www.huculskarbiec.com