2016.12.07

Uczniowie ZSR na wymianie kulturowej w Gdańsku

W dzisiejszych czasach nikt nie ma wątpliwości, że znajomość języków obcych jest kluczem do sukcesu. Szkoły szukają więc sposobów na uatrakcyjnienie nauki, bo kartkówki, sprawdziany są niezbędne, ale nic tak nie przekona do nauki jak konieczność kontaktu, porozumienia się w zaistniałej  sytuacji. Temu właśnie służą międzynarodowe projekty realizowane licznie w Zespole Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich.

W poniedziałek 28 listopada Uczniowie ZSR wyruszyli do Gdańska na spotkanie ze swoimi kolegami z partnerskiej szkoły „Ferdinand-Braun-Schule” z niemieckiej miejscowości Fulda. Wymiana kulturowa była kolejnym etapem realizowanego, w ramach nawiązanej w ubiegłym roku współpracy między szkołami, projektu.

Pięciodniowy pobyt uczniów z obu szkół w Gdańsku obfitował w liczne zadania i atrakcje, polegające na pogłębianiu znajomości kultury i historii polsko-niemieckiej oraz kształtowaniu umiejętności językowych. Dzięki różnym zabawom integracyjnym i warsztatom językowym organizowanym przez Agnieszkę i Kubę, koordynatorów organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, uczniowie mieli okazję poznać Gdańsk. Miasto historyczne, w którym rozpoczęła się II wojna światowa, a jej symbolem jest Westerplatte,  tu  dzięki „Solidarności” rodził się ruch, który doprowadził do przemian w Europie Środkowo-Wschodniej. Podsumowaniem wymiany kulturowej było zwiedzanie Europejskiego Centrum „Solidarności”.

Wszystkim uczestnikom najbardziej podobały się zabawy w grupach polsko – niemieckich, podczas których musieli wspólnie wykonać różnego rodzaju zadania. Do najmilej wspominanych należały gry terenowe i integracyjne, sprzyjające budowaniu pozytywnych relacji, wspierające komunikację w zespole – werbalną i niewerbalną, usprawniające proces nauczania międzykulturowego a nade wszystko  wzbudzające zainteresowanie drugim językiem oraz zmuszające do opanowywania obcej leksyki.

Pobyt w Gdańsku to nie tylko zadania, które mieli wykonać uczniowie szkól partnerskich. Integracja i nauka odbywa się także w czasie wolnym,  podczas gry w kręgle czy bilard, wspólnych wycieczek, spacerów, spotkań.  Była to również dobra okazja,  aby nawiązać bliższe znajomości.

Udane, pełne wrażeń i jak twierdzą uczniowie, za krótkie spotkanie zakończyło się w piątek 2 grudnia. Na szczęście nie było ono ostatnie. Planowana jest kolejna wymiana, ponieważ nic tak doskonale nie motywuje do nauki języka obcego, jak bezpośredni kontakt z rodzimym użytkownikiem języka. Podejmowane w ZSR CKP działania stanowią najbardziej efektywną formę nauczania języków obcych i sprawiają, że uczniowie nabywają kompetencji językowych w bezpośrednim działaniu.

Materiał prasowy ZSR w Kaczkach Średnich