2016.12.07

ZST w projekcie "Bezpieczna cyfrowa szkoła"

Zespół Szkół Technicznych w Turku jako jedyny spośród szkół ponadgimnazjalnych w regionie uczestniczy w ogólnopolskim projekcie "Bezpieczna Cyfrowa Szkoła – cyfrowobezpieczni.pl” Celem tego przedsięwzięcia jest edukacja społeczności szkolnej, tj. uczniów, rodziców i nauczycieli na temat bezpieczeństwa w cyfrowym świecie. Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie", a finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania publicznego „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia” (rządowy program Bezpieczna+).

Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza na temat możliwych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Program "Cyfrowobezpieczni” jest po to, by skutecznie reagować na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach. Uczestnictwo naszej placówki w projekcie ma przyczynić się do poprawy cyfrowego bezpieczeństwa całej szkolnej społeczności.

W dniu 30 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Technicznych w Turku odbył się po raz pierwszy Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego. Jego zadaniem była aktywna promocja bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań w Internecie. Edukatorka prowadząca zajęcia - pani Ewa Kiwak, aktywnie współpracowała nie tylko z uczniami, ale także gronem pedagogicznym oraz dyrekcją naszej placówki – wszystko po to, aby poważny problem nieostrożnych czy wręcz niebezpiecznych zachowań młodzieży w sieci próbować rozwiązywać systemowo. Szczególnie ważne były informacje na temat tego, gdzie i u kogo szukać pomocy w niebezpiecznej lub trudnej sytuacji oraz jak unikać najczęstszych zagrożeń.  W klasach pierwszych przeprowadzono także warsztaty, na których omówiono niebezpieczeństwa wynikające ze specyfiki naszej szkoły. Obchody zakończyły się szkoleniem rady pedagogicznej, ponieważ tylko nauczyciele w pełni świadomi zagrożeń, rozumiejący młodzież i mający wiedzę na temat niebezpieczeństw, które na nią czyhają, mają szansę faktycznie przyczynić się do powstania w szkole klimatu nie tylko kształtującego odpowiedzialne postawy uczniów, ale także ułatwiającego zmierzenie się z trudnymi sytuacjami, gdy do takich dojdzie. Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego relacjonowany był również na stronie cyfrowobezpieczni.pl na profilu naszej szkoły. Zachęcamy więc do regularnych odwiedzin i śledzenia postępów w projekcie.