2022.08.16

102.rocznica "Cudu nad Wisłą" i Święto Wojska Polskiego w Powiecie Tureckim

Za rocznicę polskiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej uznawana jest data 15 sierpnia. Tego dnia obchodzone jest również Święto Wojska Polskiego i to właśnie żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej towarzyszyli delegacjom z naszego powiatu składającym kwiaty przy pomniku Orła Białego w Turku.

Bitwa Warszawska miała miejsce na terenach znajdujących się pomiędzy Dęblinem, a granicą z Prusami Wschodnimi. Wówczas stoczono kilka walk, a o ich wyniku zadecydowała determinacja polskiego dowództwa oraz odwaga doskonale przygotowanych żołnierzy.

Mieszkańcy Powiatu Tureckiego uczcili pamięć tamtych wydarzeń, kiedy to wojska polskie odparły bolszewików. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą święta w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Wierni modlili się wspólnie w intencji Ojczyzny.

Po nabożeństwie delegacje udały się do parku im. Konstytucji 3 Maja w Turku. Kwiaty przy pomniku Orła Białego złożyli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Bartosik, Starosta Turecki Dariusz Kałużny, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tureckiego Jan Smak, Wójt Gminy Turek Karol Mikołajczyk, a także Radna Rady Powiatu Tureckiego Emilia Derucka - Kołata, Rady Rady Miejskiej w Turku Grzegorz Wojtczak, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu Krzysztof Buchelt,  przedstawiciele organizacji oraz przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Turku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Turku i druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku. Wartę honorową przy pomniku pełnili żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej.

Fot. iTurek